Zrušenie schengenských hraníc by ročne stálo do 18 miliárd

Vykonávanie hraničných kontrol by sa okamžite prejavilo v podobe oneskorených dodávok v rámci nákladnej dopravy a v čase strávenom v dopravných zápchach pre ľudí, dochádzajúcich za prácou do iného štátu.Brusel 7. apríla (WebNoviny.sk) – Znovuzavedenie stálych kontrol na vnútorných, schengenských hraniciach v rámci Európskej únie by viedlo ku každoročným ekonomickým stratám vo výške od päť do 18 miliárd eur, oznámila Európska komisia (EK).

Svoj odhad exekutíva EÚ zakladá na najnovších ekonomických prognózach pre EÚ, ktoré boli predstavené v utorok. „Náklady trvalého a systematického zavedenia hraničných kontrol by mohli byť významný dopad na cezhraničných pracovníkov a cestovateľov, na cestnú dopravu a tiež na verejnú správu a dosiahli by úroveň 5 až 18 miliárd eur ročne,“ uvádza sa v správe EK pre médiá.

Vykonávanie hraničných kontrol by sa okamžite prejavilo v podobe oneskorených dodávok v rámci nákladnej dopravy a v čase strávenom v dopravných zápchach pre ľudí, dochádzajúcich za prácou do iného štátu. V dlhodobom horizonte by tieto kontroly viedli k poklesu obchodovania a zníženiu intenzity cestovného ruchu, upozorňuje dokument z dielne EK.

Podľa štúdií odborníkov komisie by zrušenie Schengenu, čiže opätovné zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach EÚ, mohlo mať rovnaký efekt ako zvýšenie dovozných cien tovarov o jedno až tri percentá. Viaceré vlády členských štátov EÚ požadujú predĺženie dočasných kontrol na vnútorných hraniciach únie a ich sprísnenie ako odpoveď na rastúci migračný tlak a kvôli obavám z teroristických útokov.

Súčasné pravidlá EÚ stanovujú, že voľný pohyb v rámci schengenského priestoru môže byť pozastavený len dočasne a vždy so súhlasom Európskej komisie. Komisia by mala dnes oznámiť, či povolí predĺženie hraničných kontrol Nemecku a Dánsku, ktoré kvôli migračným tlakom požadujú platnosť týchto opatrení po dobu ďalších šesť mesiacov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. mája 2016