Zomrela posledná žijúca herečka z Casablancy

Madeleine Lebeau, ktorá v slávnom filme z roku 1942 stvárnila Yvonne, skonala 1. mája vo veku 92 rokov.

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Vo veku 92 rokov skonala francúzska herečka Madeleine Lebeau, ktorá bola poslednou žijúcou členkou hereckého obsadenia legendárneho filmu Casablanca (1942).

Ako uviedol jej nevlastný syn, dokumentarista a environmentalista Carlo Alberto Pinelli, Lebeau zomrela ešte 1. mája v španielskej Estepone po tom, ako si zlomila stehennú kosť.

Marie Madeleine Berthe LeBeau sa narodila 10. júna 1923 na parížskom predmestí Antony a debutovala v roku 1939 snímkou Jeunes filles en détresse. V tom istom roku sa vydala za herca Marcela Dalia, s ktorým následne utiekla z nacistami okupovaného Francúzska do Hollywoodu. Tam sa predstavila najprv v snímkach Brána ku šťastiu (1941) a Gentleman Jim (1942) a následne si spoločne zahrali v spomínanej Casablance, pričom Lebeau stvárnila Yvonne – milenku Ricka Blaina v podaní Humphreyho Bogarta.

Dalio sa zas predstavil ako krupier Emil. Spolu sa objavili aj vo filme Paríž potme (1943), vtedy však už boli rozvedení. LeBeau si potom zahrala ešte v komédii Hudba pre milióny (1944), no po skončení druhej svetovej vojny sa vrátila do Francúzska, kde pokračovala v hereckej kariére. S talianskym režisérom Federicom Fellinim nakrútila drámu 8 1/2 (1963), pričom v roku 1988 sa vydala za Tullia Pinelliho, ktorý bol jedným z autorov scenára tejto snímky. S Pinellim, ktorý získal štyri nominácie na Oscara za prácu na Felliniho filmoch, bola až do jeho smrti v roku 2009. Lebeau sa naposledy predstavila v kriminálnom seriáli Allô Police (1966 – 1970).

Informácie pochádzajú z webstránky www.hollywoodreporter.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. mája 2016