Zomrel Peter Shaffer, autor scenára k filmu Amadeus

Autor hry Amadeus, podľa ktorej vznikla legendárna snímka Miloša Formana, skonal vo veku 90 rokov.

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Vo veku 90 rokov zomrel dnes anglický dramatik a scenárista Peter Shaffer.

Smutnú správu potvrdil v oficiálnom vyhlásení umelcov agent, podľa ktorého autor svetoznámych hier ako Amadeus či Equus skonal v Írsku počas návštevy netere.

Peter Levin Shaffer sa narodil 15. mája 1926 v Liverpoole ako jeden z dvojičiek, pričom jeho bratom bol zosnulý spisovateľ Anthony Shaffer. Počas kariéry sa zameriaval predovšetkým na tvorbu filozofických drám a satirických komédií. Na konte má niekoľko desiatok hier, pričom medzi najznámejšie patria napríklad debut The Salt Land z roku 1954, Five Finger Exercise, ktorá vznikla o štyri roky neskôr, Black Comedy (1965), The White Liars (1967) či Lettice and Lovage (1987).

Preslávil sa vďaka psychologickej dráme Equus z roku 1973, ktorú dodnes hrajú v divadlách na celom svete. V rámci anglickej produkcie sa v hlavnej úlohe predstavil Daniel Radcliffe. Hra sa o štyri roky neskôr dočkala aj filmového spracovania v hlavných úlohách s Richardom Burtonom a Petrom Firthom. Mimoriadny úspech však zaznamenalo zrejme jeho najznámejšie dielo Amadeus (1979), podľa ktorého Miloš Forman nakrútil legendárny rovnomenný film z roku 1984. Snímka získala osem Oscarov a štyri Zlaté glóbusy, pričom Shaffer si odniesol obe ocenenia za najlepší adaptovaný scenár. Pôsobil tiež ako profesor súčasného divadla na univerzite v Oxforde a v roku 2007 sa stal členom Siene slávy amerického divadla. V roku 2001 ho britská kráľovná Alžbeta II. pasovala za rytiera.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júna 2016