Zomrel izraelský spisovateľ Amos Oz, ktorý bol aj politickým aktivistom

397716_oz cb 676x457.jpg

JERUZALEM 28. decembra (WebNoviny.sk) – V Jeruzaleme v piatok zomrel vo veku 79 rokov známy izraelský spisovateľ Amos Oz, ktorý bojoval s rakovinou. Oznámila to na Twitteri jeho dcéra Fania Oz-Salzberger.

Amos Oz bol jedným z celosvetovo najznámejších izraelských spisovateľov, okrem toho písal aj básne a bol aj známym politickým aktivistom, pričom už niekoľko desiatok rokov sa aktívne zasadzoval za mierové súžitie s Palestíčanmi, čím dráždil jastrabov na izraelskej politickej scéne.

Amos Oz napísal 11 diel z oblasti literatúry faktu, v ktorých sa venuje najmä histórii Izraela a izraelskej literatúre, no svetoznámym sa stal najmä vďaka jeho dvadsiatim románom a novelám. K nim patrí aj dielo Poznať ženu, ktoré ako doteraz jediná z Amosoých knižiek vyšlo v roku 1989 aj v slovenskom preklade Pavla Vilikovského. V češtine vyšlo ďalších deväť jeho diel vrátane autobiografického románu Príbeh o láske a tme, ktorý sa stal predlohou filmu Príbeh lásky a temnoty (2015) s Nataliou Portman v hlavnej úlohe.

„Príbeh lásky a svetla a momentálne veľkej temnoty,“ parafrázoval názov tohto diela na Twitteri krátko po správe o Ozovom úmrtí izraelský prezident Reuven Rivlin. „Smútime za Amosom Ozom, vynikajúcim izraelským básnikom a spisovateľom, ktorý bol zvučným hlasom mieru,“ uviedla v piatok delegácia EÚ v Izraeli.

Viac k témam: Amos Oz, spisovateľ, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel izraelský spisovateľ Amos Oz, ktorý bol aj politickým aktivistom © SITA Všetky práva vyhradené.

28. decembra 2018