Znižujú sa roamingové poplatky v krajinách Európskej únie

Okrem nižších cien roamingu vstúpia do platnosti aj nové pravidlá sieťovej neutrality zakazujúce diskrimináciu pre prístup na internet.BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Od soboty 30. apríla sa v krajinách EÚ znižujú maximálne ceny pre roamingové poplatky.

Ako informovalo tlačové oddelenie Európskeho parlamentu (EP), od tejto soboty nemôžu príplatky za roaming pridané k cene domáceho hovoru presiahnuť 5 centov za minútu odchádzajúceho hovoru, 2 centy za SMS a 5 centov za jeden megabajt dát. Tieto hranice ostávajú v platnosti až do polovice júna budúceho roku, kedy sa príplatky za roaming zrušia úplne.

Operátori si počas tohto obdobia môžu účtovať za roaming menšie dodatočné sumy. „Ak napríklad doma za minútu hovoru platíte 8 centov, táto cena by nemala prekročiť 13 centov v prípade, ak hovor uskutočňujete zo zahraničia,“ vysvetlil EP.

Okrem nižších cien roamingu vstúpia do platnosti aj nové pravidlá sieťovej neutrality zakazujúce diskrimináciu pre prístup na internet. Poskytovatelia služieb pripojenia na internet tak už nebudú môcť znižovať rýchlosť pripojenia zákazníkov k niektorým službám alebo serverom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. apríla 2016