Zmeny daňových zákonov majú zlepšiť podmienky podnikania

Zvýšenie maximálneho limitu paušálnych výdavkov živnostníkov je podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska najvýraznejším činom tretej vlády Róberta Fica.

BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Zmeny daňových zákonov podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) dlhodobo zlepšia podnikateľské prostredie na Slovensku. „Zvýšenie maximálneho limitu paušálnych výdavkov živnostníkov je najvýraznejším činom tretej vlády Róberta Fica. PAS oceňuje aj zníženie firemnej dane, sadzby dane z dividend a plánované zrušenie daňových licencií,“ informovala vo štvrtok PAS.

Vláda v stredu odhlasovala zmeny daňových a ďalších ekonomických zákonov, ktorými sa podľa podnikateľov zapísala do dejín. „Bolo to pravdepodobne po prvý raz, keď sa vláda po vedením Roberta Fica rozhodla zlepšiť podnikateľské prostredie a zmenšiť daňové jarmo práve tým najmenším podnikateľom – živnostníkom,“ uviedla PAS.

Mal by sa znížiť priestor pre čiernu prácu

Maximálna hranica paušálnych výdavkov by sa pre nich od budúceho roka mala zvýšiť zo 40 na 60 % s absolútnym limitom 20 tis. eur ročne namiesto 5 040 eur. „Živnostníkov by to malo povzbudiť priznávať skutočné príjmy a využívať paušálne náklady namiesto zbierania bločkov a vypracovávania zložitejšieho účtovníctva. Malo by to znížiť aj priestor pre čiernu prácu, kšeftovanie s bločkami, nepriznávanie príjmov a ďalšie nelegálne praktiky,“ očakáva PAS.

PAS privítala aj zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb z 22 na 21 % a pokles plánovanej úrovne zdanenia dividend pre fyzické osoby z 15 na 7 %, ako aj zrušenie retroaktivity. „Napriek tomuto kompromisnému riešeniu však stále zdôrazňujeme, že ide o dvojité zdanenie rovnakého zisku, navyše bez doterajšieho horného limitu. Navyše nepostihne zahraničných vlastníkov, ale len slovenských občanov, najmä spolumajiteľov spoločností s ručením obmedzeným. Iba takýchto firiem je na Slovensku vyše 230 tisíc,“ upozornila PAS.

Plánované zavedenie dane z dividend podľa podnikateľov pravdepodobne neprinesie do štátneho rozpočtu očakávané príjmy. Majitelia firiem sa jej môžu vyhýbať nevyplatením dividend, optimalizovaním, či vyšším reinvestovaním ziskov, prípadne presťahovaním podnikania do zahraničia.

Podnikatelia sa zhodujú, že zmena nedosiahne cieľ

Prezrádza to aj nedávny prieskum PAS. Novú situáciu by najväčšia časť podnikateľov riešila ponechaním zisku vo firme a nevyplácaním dividend. Zároveň by sa zisk usilovali vyplatiť z firmy iným spôsobom – cez cestovné náklady, investovaním do nehnuteľností alebo na kapitálových trhoch. Malá časť by previedla svoj podiel na zahraničnú firmu, alebo by skončila s podnikaním. Väčšina podnikateľov sa zhoduje, že zmena z dielne ministerstva financií nedosiahne cieľ. Firmy budú vyplácať menej dividend, prípadne budú prevádzať zisky do krajín, kde sú dividendy nezdanené. Iba šiesti z 34 opýtaných pripúšťajú, že to prinesie vyššie príjmy do štátneho rozpočtu.

PAS je presvedčená, že súčasný vysoký výber daní vďaka silnému rastu ekonomiky treba využiť na znižovanie daňového a odvodového zaťaženia obyvateľov vrátane podnikateľov. Oceňuje spomínané kroky vlády spoločne s plánovaným zrušením daňových licencií. Druhým dôležitým cieľom by malo byť znižovanie zadlženosti krajiny a vytváranie rezerv na obdobie poklesu konjunktúry.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2016