Zloženie skupín na MS v hokeji 2019: Slovensko bude hrať v Košiciach aj proti Fínsku a Kanade

375300_hokej 2 676x450.jpg

aktualizované 22. mája 12:20

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia sa na budúcoročných domácich majstrovstvách sveta predstaví v základnej skupine v Košiciach. Organizátori šampionátu o tom informovali v utorok predpoludním na tlačovej konferencii v Bratislave.

Súpermi Slovákov budú výbery Kanady, USA, Fínska, Nemecka, Dánska, Francúzska a Veľkej Británia. V bratislavskej skupine si zahrajú Švédi, Rusi, Česi, Švajčiari, Nóri, Lotyši, Rakúšania a Taliani. MS na Slovensku sa uskutočnia od 10. do 26. mája 2019.

Šestnásť národných výberov bude bojovať v dvoch osemčlenných skupinách o miestenky vo štvrťfinále, kam sa prebojujú po štyri najlepšie tímy z oboch skupín. Posledné družstvá v oboch skupinách zostúpia do nižšej kategórie. Netýka sa to Švajčiarov, ktorí budú v rok 2020 organizovať svetový šampionát.

MS v hokeji 2019 – zloženie skupín

Košice: Kanada, USA, Fínsko, Nemecko, SLOVENSKO, Dánsko, Francúzsko, Veľká Británia

Bratislava: Švédsko, Rusko, Česko, Švajčiarsko, Nórsko, Lotyšsko, Rakúsko, Taliansko

Jedna zmena v porovnaní s rebríčkom IIHF

V porovnaní so zložením skupín striktne podľa rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) prišlo k jedinej zmene – Slováci si vymenili miesto s Nórmi. „Využili sme túto zmenu, pretože chceme zorganizovať úspešné MS po viacerých stránkach. V Košiciach nájde slovenský výber domáce prostredie, v Bratislave zase naši susedia Rakúsko a Česko,“ poznamenal Kohút.

Slovenskému tímu patrí v rebríčku IIHF aktuálne desiate miesto, lídrami sú Kanaďania pred úradujúcimi majstrami sveta Švédmi a tretími Rusmi.

„Do MS na Slovensku zostáva rok. Hoci sa to nezdá ako dlhá doba, zbehne to veľmi rýchlo a o chvíľu k nám začnú prichádzať prví fanúšikovia. Aj touto cestou vy som chcel všetkých pozvať na Slovensko. Som si istý, že spolu vytvoríme nezabudnuteľný svetový šampionát, úžasnú atmosféru a ako je pre Slovákov typické, vymyslíme niečo naviac, aby si fanúšikovia majstrovstvá sveta na Slovensku navždy zapamätali. Verím, že k tomu dopomôžu aj výkony našich reprezentantov,“ hovorí prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút.

Od septembra predaj vstupeniek

Ďalej prezradil, že zmluvy s bratislavskou halou už majú organizátori podpísané, v prípade košickej arény je kontrakt údajne pred podpisom.

„Niekoľko mesiacov sme analyzovali možné zloženie skupín, definitívne sme to mohli riešiť až po skončení MS v Dánsku a k zmene sme nepristúpili len po emociálnej stránke, ale museli sme robiť prepočty aj v ekonomickej sfére,“ pokračoval Kohút.

Organizátori plánujú spustiť predaj vstupeniek od septembra, už skôr bude známy aj presný rozpis stretnutí. V úvode to budú balíčky na jednotlivé dni a ďalšie vybrané balíčky.

Druhá fáza predaja odštartuje v decembri a tretia s lístkami na jednotlivé súboje vo februári 2019. Organizátori 83. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji očakávajú návštevnosť približne 450-tisíc fanúšikov. Organizátori ešte nevedeli presne špecifikovať, koľko miest v jednotlivých halách bude k dispozícii pre priaznivcov.

Maskotom bude medveď

Obe haly, v ktorých sa MS 2019 uskutočnia, si vyžadujú istú údržbu. „V Bratislave sú už úpravy v plnom prúde. Keďže odborníci pracujú aj s čpavkom, samotný štadión a blízke okolie sú z bezpečnostných dôvodov uzavreté. Rozsah prác je o čosi širší a s údržbou by sa mohlo skončiť v auguste,“ povedal Roman Štamberský, šéf organizačného výboru šampionátu pre Bratislavu.

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal pripomenul aj nákup novej rolby pre Zimný štadión Ondreja Nepelu a vyzdvihol rekonštrukciu neďalekého podchodu na Trnavskom mýte.

V Košiciach je potrebná výmena mantinelov, mierna úprava šatní, obnova réžie a komponentov videokocky. Šéfkou organizačného výboru MS pre Košice je Aneta Büdiová. Riaditeľom organizačného výboru celého šampionátu bude Igor Nemeček.

V porovnaní s MS 2011 príde k zmene maskota šampionátu, vlka Goooly-ho by mal nahradiť medveď. „Rokujeme s IIHF o zmene maskota, prezentovali sme im náčrty a finalizujeme prípravu nového maskota,“ prezradil riaditeľ marketingu SZĽH aj šampionátu Vladimír Janček.

Aktuálny rebríček IIHF

stav po MS v hokeji 2018

1. Kanada 3990, 2. Švédsko 3945, 3. Rusko 3930, 4. USA 3765, 5. Fínsko 3765, 6. Česko 3690, 7. Švajčiarsko 3590, 8. Nemecko 3575, 9. Nórsko 3270, 10. SLOVENSKO 3245, 11. Lotyšsko 3225, 12. Dánsko 3130, 13. Francúzsko 3115, 14. Bielorusko 3085, 15. Slovinsko 2915*, 16. Kórejská republika 2835, 17. Rakúsko 2820, 18. Kazachstan 2760*, 19. Taliansko 2725*, 20. Maďarsko 2595*, … 22. Veľká Británia 2465

Pozn. Tímy označené hviezdičkou (*) účinkovali v sezóne 2017/2018 v A-skupine I. divízie MS.

Viac k témam: hokej, Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2019, slovenská hokejová reprezentácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zloženie skupín na MS v hokeji 2019: Slovensko bude hrať v Košiciach aj proti Fínsku a Kanade © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2018