Žilinka zrušil obvinenie poslanca Borguľu, paragraf 363 použil pre viacnásobné porušenie zákona

498951_befunky collage 40 676x451.jpg

20.1.2023 (Webnoviny.sk) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka pre viacnásobné porušenie zákona v neprospech obvineného zrušil podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenie z podplácania voči nezaradenému poslancovi Martinovi Borguľovi.

Ako informoval na piatkovej tlačovej konferencii, dôvodom je v prvom rade predčasnosť rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní. Podľa Žilinku totiž rozhodli orgány bez toho, aby boli splnené zákonné podmienky na vznesenie obvinenia.

Borguľa bol podľa Žilinku pôvodne v postavení poškodeného vo veci trestného činu vydierania, neskôr sa stal obvineným. Skutok však podľa Žilinku musí obsahovať náležitosti ako napríklad miesto, čas alebo iné okolnosti, aby nemohol byť zamieňaný s iným skutkom. Zároveň musí mať podľa neho obvinenie oporu v dôkazoch.

V tomto prípade to však podľa generálneho prokurátora tak nebolo. „V dôsledku čoho opis skutku nezodpovedal realite,“ skonštatoval Žilinka.

Borguľa bol obvinený z toho, že dal úplatok 50-tisíc eur cez sprostredkovateľa bývalému funkcionárovi finančnej jednotky NAKA Mariánovi K. Poslanec sa však bránil, že išlo o výpalné.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Korupcia, Paragraf 363 Trestného poriadku, Podplácanie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Žilinka zrušil obvinenie poslanca Borguľu, paragraf 363 použil pre viacnásobné porušenie zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

20. januára 2023