Zeman zložil prezidentský sľub a v prejave zaútočil na médiá a niektorých novinárov

358729_a eska prezident miloa zeman 676x451.jpg

PRAHA 8. marca (WebNoviny.sk) – Českému prezidentovi Milošovi Zemanovi sa začína druhé päťročné funkčné obdobie. Na Pražskom hrade zložil vo štvrtok ústavou predpísaný sľub. V prejave potom zaútočil na verejnoprávnu Českú televíziu i niektorých ďalších novinárov. Na protest priamo počas Zemanovho prejavu odišli politici TOP 09 či poslankyňa ODS Miroslava Němcová.

Útok na médiá

Zeman vyčítal verejnoprávnej televízii údajnú náklonnosť k opozičnej strane TOP 09 a na mušku si vzal aj novinárov z niektorých ďalších súkromných médií, a to týždenník Respekt, Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz. To je pritom len ďalšie pokračovanie dlhodobo zlého vzťahu Miloša Zemana k novinárom.

Odporúčame:
Prezident Zeman chce byť menej arogantný a sebavedomý, zato viac pokorný

„Útok na nás ako stranu sa dá prežiť, ale útok na nezávislé médiá je za hranou. Preto sme odišli,“ vysvetlil pre iDNES.cz odchod politikov poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Občania sú preňho dôležití

Zeman v prejave tiež rekapituloval svoju prácu v prvom volebnom období.

„Prezident by nemal byť uzavretý za múrmi Pražského hradu,“ povedal. Okrem formálnych právomocí, ktoré musí prezident plniť, ako napríklad menovanie ústavných sudcov, je pre neho kľúčové stretávanie sa s občanmi. „Bez kontaktu s občanmi nie je prezident plnohodnotný,“ zdôraznil Zeman.

Odporúčame:
Zeman bude jedným z rozhodujúcich katalyzátorov posilňovania vzťahov SR a ČR, tvrdí Fico

Doterajšie pôsobenie Zemana vo funkcii hlavy štátu zhodnotil ešte pred inauguráciou aj premiér v demisii Andrej Babiš. „Hodnotenie pánovi prezidentovi dali občania. Prezident je volený priamou voľbou, bol zvolený a mne ani neprislúcha, aby som to komentoval. Pokiaľ hovoríme áno, sme slobodná krajina, máme demokraciu, tak skutoční demokrati by mali akceptovať ten výsledok priamej voľby prezidenta,“ uviedol Babiš.

Viac k témam: Andrej Babiš, médiá, Miloš Zeman, prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Zeman zložil prezidentský sľub a v prejave zaútočil na médiá a niektorých novinárov © SITA Všetky práva vyhradené.

8. marca 2018