Zeman rozhodol, české supermarkety na sviatky zatvoria

Návrh zákona o obmedzení predajného času v maloobchodných i veľkoobchodných prevádzkach stanovuje, že všetky predajne s plochou nad 200 štvorcových metrov budú musieť zostať vo sviatočné dni uzavreté.PRAHA 7. júla (WebNoviny.sk) – Supermarkety na území Českej republiky budú uzavreté na Nový rok, vo Veľkonočný pondelok, v štátne sviatky 8. mája, 28. septembra a 28. októbra, na prvý i druhý sviatok vianočný 25. a 26. decembra, pričom na Štedrý deň 24. decembra budú otvorené iba do 14.00 hod.

Príslušnú legislatívnu normu, ktorú Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR schválila 28. júna, podpísal vo štvrtok v Prahe prezident ČR Miloš Zeman. S odvolaním sa na hovorcu hlavy štátu Jiřího Ovčáčka o tom informoval internetový server Novinky.cz.

Návrh zákona o obmedzení predajného času v maloobchodných i veľkoobchodných prevádzkach, ktorý podporilo 89 zo 154 prítomných poslancov, stanovuje, že všetky predajne s plochou nad 200 štvorcových metrov budú musieť v spomínané dni zostať uzavreté. Výnimky budú mať čerpacie stanice, lekárne, ako aj predajne na železničných staniciach a letiskách.

Pri porušení zákona bude hroziť prevádzkovateľovi pokuta až milión Kč, pri opakovanom nedodržaní legislatívy až päťnásobok tejto sumy. Iniciatíva vychádzala z požiadaviek odborov a napokon ju český parlament schválil napriek výhradám Hospodárskej komory ČR i stredopravých strán. Popri zákonodarcoch z Občianskej demokratickej strany (ODS) a TOP 09 hlasovali proti aj ich kolegovia z koaličného hnutia ANO.

Návrh, ktorí poslanci poslali pôvodne senátorom s pozmeňovacím návrhom, aby uzavretie muselo byť iba na Vianoce a Nový rok, sa do snemovne vrátil s nesúhlasným postojom Senátu, ktorý trval na obmedzení počas siedmich sviatočných dní. Český prezident podpísal vo štvrtok aj novelu zákona o podpore športu, ktorá zlepšuje podmienky prístupu k finančným prostriedkom pre športové kluby i športové zväzy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016