Zeman je za referendum o vystúpení z Únie, hlasoval by proti

Český prezident by súhlasil aj s referendom o vystúpení z NATO, ale hlasoval by rovnako ako v prípade EÚ.Praha 1. júla (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman v piatok povedal, že ako stúpenec zákona o referende by podporil hlasovanie o vystúpení Česka z Európskej únie. Hlasoval by však proti vystúpeniu, informoval server Novinky.cz.

Zdôraznil, že Česko „dostáva každoročne z EÚ o 200 miliárd korún viac, ako do Bruselu vracia. Dvesto miliárd je pätina českého štátneho rozpočtu,“ pripomenul Zeman. „Iba blázon sa vzdáva takého veľkého množstva peňazí,“ dodal.

Odporúčame:

Bude po brexite aj czexit? V Česku zisťujú názor na úniu

Už vo štvrtok prezident uviedol, že by súhlasil aj s referendom o vystúpení z NATO. Ale „osobne by som nebol za z jednoduchého dôvodu, že medzinárodný terorizmus potrebuje ozbrojené akcie proti nemu. Najmä v Afganistane nám hrozí nebezpečie, že sa tam pod vládou Talibanu medzinárodný terorizmus opäť usídli,“ povedal Zeman.

Český prezident zdôraznil, že nesúhlasí s tými, ktorí sú za vystúpenie z EÚ. A to isté platí o NATO, ale „urobím všetko pre to, aby bolo referendum a aby sa v ňom (ľudia) mohli vyjadriť,“ citovali ho Novinky.cz. Hovorca českej vlády Martin Ayrer v reakcii na to povedal, že vláda nezvažuje žiadne kroky, ktoré by akokoľvek spochybnili členstvo a dlhodobé smerovanie zahraničnej politiky ČR a neráta ani so žiadnymi referendami.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júla 2016