Zdražovanie ich môže paralyzovať. Samosprávy adresovali vláde návrh riešení, ako udržať mestá v chode

444391_tsk_dsc6237 676x463.jpg

6.9.2022 (Webnoviny.sk) – Samosprávy musia okamžite riešiť súčasnú ekonomickú a energetickú krízu. Únia miest Slovenska (ÚMS) preto adresuje vláde šesť vlastných návrhov, ktoré môžu pomôcť mestám zvládnuť dramatickú finančnú situáciu. Informovala v tlačovej správe hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu klimatickej krízy Daniela Piršelová.

V návrhu je šesť bodov

ÚMS žiada vládu SR o prijatie šiestich návrhov a to, refundáciu vyplatených odmien, kompenzáciu zvýšených výdavkov za energie na základných školách, kompenzáciu jednorazovej odmeny pre zamestnancov, schválenie avizovanej novely zákona o rozpočtových pravidlách, odpustenie pôžičiek počas pandémie COVID-19 a zníženie DPH na energie z dôvodu zvyšovania ich cien.

Systémové a strategické opatrenia musia podľa ÚMS prísť zo strany štátu. Zástupcovia miest sa na tom zhodli na utorňajšom online rokovaní Prezídia Únie miest Slovenska. List s týmito návrhmi ÚMS zašle predsedovi vlády SR, ministrovi financií SR, predsedovi NR SR a predsedom poslaneckých klubov.

Ohrozený chod miest

ÚMS pripomína, že enormný nárast bežných výdavkov ohrozuje plnenie základných funkcií miest a paralyzuje možnosti dôležitých investícií vrátane spolufinancovania projektov z eurofondov.

Bez dostatočných finančných zdrojov nedokážu mestá potrebne rýchlo reagovať ani na riešenie extrémne vysokých cien energií a energetickej krízy.

„Upozorňujeme štát na to, aké dramatické následky majú na mestá rozhodnutia vlády a parlamentu. Neustále vyzývame štát k predloženiu systémových opatrení, ktoré nielen napravia súčasné nedostatky, ale budú aj riešením pre budúcnosť. Aj teraz prichádzame s konkrétnymi návrhmi a ja chcem veriť, že ich vláda vypočuje a prijme. Sme viazaní zákonom a našou prísahou, že sa musíme postarať o našich obyvateľov. Preto žiadame predstaviteľov štátu, aby nám k tomu vytvorili podmienky,“ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

V súvislosti s energetickou krízou ÚMS schválila vytvorenie samostatnej pracovnej skupiny zo zástupcov 61 členských miest. Budú pomáhať mestám v hľadaní riešení a jej závery budú slúžiť ako relevantné podklady pri zastupovaní miest v štátom zriadených pracovných skupinách pre riešenie energetickej krízy.

Viac k témam: Cena energií, Samosprávy, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdražovanie ich môže paralyzovať. Samosprávy adresovali vláde návrh riešení, ako udržať mestá v chode © SITA Všetky práva vyhradené.

6. septembra 2022