Zdravotné sestry odmietajú podpis kolektívnej zmluvy

Podľa predsedníčky Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Moniky Kaveckej zmluva nezohľadňuje ani jeden návrh, ktorý predložila odborová organizácia.BRATISLAVA 13. júla (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v júni informovala o dohode a podpise kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa medzi ANS, Slovenským odborovým zväzom zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZzaSS), Lekárskym odborovým združením a Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). OZ SaPA však odmieta podpis kolektívnej zmluvy, pričom podľa sestier ide o chybnú komunikáciu zo strany ANS.

Ako vysvetlila v stanovisku predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká, dokument nezohľadňuje ani jeden návrh, ktorý predložila odborová organizácia. „Je zarážajúce, že nedošlo k zohľadneniu legitímnej požiadavky o navýšenie dovoleniek sestier a pôrodných asistentiek o jeden týždeň, ktorá bola jednou z našich hlavných požiadaviek. Pripomíname, že táto požiadavka je už dlhodobo akceptovaná u státisícov zamestnancov v štátnej a verejnej službe,“ argumentovala Kavecká. Predsedníčka preto nevidí jediný dôvod, prečo by predĺženie dovoleniek nemohlo byť štandardnou súčasťou pracovných zmlúv sestier a pôrodných asistentiek.

„Podľa našich informácií sú proti tomu hlavne manažmenty nemocníc, ktoré veľmi dobre vedia, že by im vznikli na oddeleniach problémy pre dlhodobý nedostatok sestier a pôrodných asistentiek v slovenských nemocniciach. Pritom ich oficiálne vyjadrenia sú opačné, keď sa snažia presvedčiť verejnosť, že je situácia v nemocniciach personálne stabilizovaná,“ informovala Kavecká.

Odborové združenie nespochybňuje vplyv vyčerpanosti lekárov na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ktorému sa venovala pozornosť v médiách. „Podobná situácia je však aj v prípade sestier, pôrodných asistentiek, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov. Bez vytvorenia adekvátnych pracovných a sociálnych podmienok sestrám a pôrodným asistentkám bude trpieť kvalita zdravotnej starostlivosť o pacientov. Šetrenie na sestrách a pôrodných asistentkách je šetrením na pacientoch,“ uzavrela Kavecká.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. júla 2016