Záverečné reči v kauze platinové sitká neodzneli, jeden z advokátov si zlomil ruku

353785_platina 640x420.jpg

BRATISLAVA 29. septembra (WebNoviny.sk) – V kauze pre štát nevýhodného predaja platinových sít z majetku štátu bolo dnes na Okresnom súde Bratislava I naplánované ukončenie dokazovania a prednes záverečných rečí.

Vinu všetci traja obžalovaní odmietajú

Pojednávanie však odročili, keďže o to požiadal jeden z advokátov s tým, že si zlomil ruku. „Som dobitý, užívam lieky,“ uviedol. Súd pojednávanie odročil na 3. októbra s tým, že obžalovanému Jánovi K. bude pridelený náhradný obhajca. Pokiaľ sa stihne oboznámiť zo spisom, súd bude pokračovať vo vytýčenom programe.

V tomto prípade čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a exriaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K.

Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je zároveň obžalovaný aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali. Vinu všetci traja obžalovaní odmietajú.

Reálna hodnota sitiek bola 2 895 490 eura

Podľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Naopak, namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo. Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur.

K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia.

Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eura.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

Viac k témam: platinové sitá, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Záverečné reči v kauze platinové sitká neodzneli, jeden z advokátov si zlomil ruku © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2017