Záujem o EUHL narastá, pridať sa chcú tímy nielen zo SR

BRATISLAVA 16. mája (WBN/PR) – O projekt, ktorý ponúka priestor vysokoškolákom hrajúcim ľadový hokej, prejavujú záujem tímy z viacerých krajín. EUHL by sa mohla od novej sezóny rozšíriť o tímy z Prešova, Krynice či Prahy, na zozname uchádzačov sú však i mnohé ďalšie. Generálny manažér spomínanej súťaže Peter Špankovič hovorí otvorene aj o rokovaní s univerzitami zo Švédska.

V EUHL (Európska univerzitná hokejová liga) aktuálne figuruje 10 mužstiev, už čoskoro sa možno pridajú ďalšie. Záujem o nadnárodný projekt, za ktorým stojí okrem iných aj bývalý slovenský reprezentant Ľubomír Sekeráš, prejavuje čoraz viac tímov, ktoré by sa v blízkej dobe radi stali jej účastníkmi. „Pred tromi rokmi sme začínali so šiestimi tímami zo Slovenska a Česka, v poslednej sezóne už boli mužstvá aj z Rakúska či Poľska. Projekt univerzitného hokeja sa dostáva do povedomia a tak narastá oň aj záujem. V súčasnosti rokujeme s niekoľkými ďalšími mužstvami, ktoré by sa radi stali súčasťou tohto projektu, no príprava na EUHL nie je jednoduchá. Predovšetkým ide o pripravenosť v oblasti štruktúry klubu, hráčov či financií,“ vyjadril sa generálny manažér Peter Špankovič. Práve on sa spolu s Borisom Slobodom zúčastnil na konci apríla stretnutia so zástupcami Poľského zväzu ľadového hokeja. „Predstavitelia zo spomínaného zväzu nás pozvali na seminár, v rámci ktorého sme rozoberali možnosti vstupu poľských tímov do EUHL. Záujem prejavilo hneď niekoľko klubov, konkrétne z miest Gdansk, Toruň, Lodz, Poznaň, Varšava, Debica či Krynica. V týchto mestách sú hokejové kluby, ktoré by mali radi univerzitné mužstvo, nesmierne potrebná je tak spolupráca s vysokými školami, univerzitami. Spomedzi uvedených je v súčasnosti najväčšmi pripravená Krynica, je preto veľmi pravdepodobné, že univerzitný celok z tohto mesta uvidíme v EUHL už v sezóne 2016/2017,“ pokračoval Špankovič.

Okrem Poľska prejavili záujem tiež tímy zo Slovenska či Českej republiky. „Veľký záujem prišiel zo strany Prešovskej univerzity a rovnako z ďalšej vysokej školy v Prahe. Práve tieto školy sú na tom podobne ako Krynica, liga by sa nám teda mala rozrásť. A hoci je o ligu celkovo veľký záujem, tímy musíme vyberať veľmi dôkladne. S tými, ktorým sa nepodarí dostať do súťaže tento rok, by sme chceli odohrať aspoň priateľské stretnutia, aby sme lepšie spoznali kvality tímov a rovnako aj oni úroveň EUHL,“ informoval generálny manažér Špankovič.

Európska univerzitná hokejová liga sa neskloňuje len v strednej Európe, nemalý záujem prichádza aj zo Švédska. „S univerzitami z tejto krajiny sme v neustálom kontakte a prebieha nemálo rokovaní. Keďže ale predsa len ide o vzdialenejšie miesto, v prípade, že by tímy z tejto krajiny vstúpili do EUHL, vznikla by sa severná divízia. Už na začiatku celého projektu bol však stanovený cieľ mať štyri divízie a pevne verím, že postupnými krokmi sa nám to raz podarí. Možnosť hrať univerzitný hokej v Európe by mali dostať mladí hráči z každej krajiny, nielen zo Slovenska a blízkeho okolia,“ dodal Špankovič.

autor: Janka Danková

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. mája 2016