Zastavili stíhanie Matoviča vo veci ohovárania premiéra Fica, skutok nie je trestným činom

360760_img_7281 676x451.jpg

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.s) – Okresný súd Bratislava I zastavil trestné stíhanie opozičného poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča (OĽANO) v prípade obvinení z ohovárania predsedu vlády Roberta Fica. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, dôvodom je, že skutok nie je trestným činom.

Neboli naplnené znaky trestného činu

„Po preskúmaní spisového materiálu súd dospel k záveru, že neboli naplnené znaky daného trestného činu, predpokladané Trestným zákonom,“ uviedol Adamčiak. Súd pri rozhodovaní podľa hovorcu vychádzal aj z príslušnej judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, stanovujúcej kritériá, z ktorých musel súd vychádzať v tejto trestnej veci pri posúdení trestnosti činu.

Odporúčame:
Demisiou Maďariča sa podľa Sulíka začal rozpad vlády. Pozrite si aj ďalšie reakcie politikov

„Uznesenie zo dňa 23. februára nie je právoplatné, prokurátor a obvinený majú právo podať sťažnosť do troch dní od oznámenia rozhodnutia, v danom prípade od doručenia rozhodnutia,“ dodal Adamčiak.

Obžaloba pre prečin ohovárania

Prokuratúra podala na jeseň minulého roku na poslanca Igora Matoviča obžalobu pre prečin ohovárania. Matovič v júli 2015 vyhlásil, že mu anonymný zdroj oznámil, že premiér Robert Fico má s manželkou v stredoamerickom štáte Belize prostredníctvom schránkovej firmy uložených viac ako 600 miliónov dolárov.

Odporúčame:
OĽaNO a SaS hovoria o prepojení talianskej mafie a vrcholných predstaviteľov strany Smer-SD

Predseda vlády na následnej tlačovej besede tvrdenia poprel s tým, že poslancove výroky nesú znaky trestného činu ohovárania. Prípadom sa začala zaoberať polícia, pričom poslanca aj obvinili. Obvinenie v decembri 2016 zrušil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry. Stíhanie podľa medializovaných informácií obnovili po pokyne z Generálnej prokuratúry SR.

Viac k témam: Igor Matovič, ohováranie, Robert Fico, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Zastavili stíhanie Matoviča vo veci ohovárania premiéra Fica, skutok nie je trestným činom © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2018