Západné sily počas bojov s Islamským štátom v Mósule vraj porušovali medzinárodné právo

ARBÍL 12. júla (WebNoviny.sk) – Američanmi vedená koalícia v stredu odmietla ako „nezodpovednú“ správu Amnesty International (AI), podľa ktorej západné sily počas bojov s Islamským štátom v Mosule porušovali medzinárodné právo.

Odporúčame:
Islamský štát ešte nepovedal v Mosule posledné slovo, v meste dochádza k občasným stretom

Vytrvalé a nezákonné útoky

Ľudskoprávna organizácia vo svojej utorkovej správe uviedla, že irackí civilisti boli počas deväťmesačných tvrdých bojov vystavení „vytrvalým a nezákonným útokom“ zo strany koalície a irackých síl. Podľa jej údajov tiež militanti v druhom najväčšom meste Iraku masovo vraždili a násilne premiestňovali civilistov s cieľom použiť ich ako ľudské štíty.

„Vojna nie je príjemná a predstierať, že by taká mala byť, je bláznivé a ohrozuje to životy civilistov aj vojakov,“ uviedol v reakcii hovorca koalície, plukovník Joe Scrocca pre agentúru The Associated Press.

Odporúčame:
Nasralláh prirovnal Islamský štát k rakovine, jeho vyhladenie musí zostať prioritou

V boji zahynulo vyše 5000 civilistov

Iracký premiér Hajdar Abádí vyhlásil „totálne víťazstvo“ v Mosule v pondelok, avšak zrážky na okraji Starého mesta pokračovali až do utorkového večera. AI tvrdí, že v boji koaličných síl o západný Mosul zahynulo celkovo 5 805 civilistov, pričom to označila „katastrofu“.

Islamský štát ovládol mesto v lete 2014, keď dobyl aj väčšinu severného a západného Iraku. Iracká armáda za podpory západných síl územie postupne získavala späť, čo si však vyžiadalo svoju daň: zo svojich domovov museli ujsť tisíce civilistov a celé štvrte sa zmenili na trosky.

Viac k témam: Amnesty International, Mósul
Zdroj: Webnoviny.sk – Západné sily počas bojov s Islamským štátom v Mósule vraj porušovali medzinárodné právo © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júla 2017