Západ tajne rokuje so sýrskou vládou, tvrdí prezident Asad

Západné veľmoci vrátane Spojených štátov opakovane vyzývali Asada na odstúpenie, aby sa tak vyriešil päťročný konflikt v Sýrii.Bejrút/Damask 1. júla (WebNoviny.sk) – Sýrsky prezident Bašár Asad v piatok zverejnenom rozhovore povedal, že Západ tajne rokuje s jeho vládou, a pritom na ňu na verejnosti útočí.

„Toto je dvojaký meter, ktorý Západ všeobecne používa. Politicky na nás útočia a zároveň za nami posielajú svojich predstaviteľov, ktorí s nami tajne diskutujú,“ dodal Asad v interview pre austrálsku televíziu SBS, z ktorého citovala sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

Odporúčame:

Zbrane, ktoré CIA poslala do Sýrie, skončili na čiernom trhu

USA podľa Asada vytvárajú chaos

Západné veľmoci vrátane Spojených štátov opakovane vyzývali Asada na odstúpenie, aby sa tak vyriešil päťročný konflikt v Sýrii.

V rozhovore uskutočnenom v Damasku Asad kritizoval USA a povedal, že ich politika zlyhala v Jemene, Iraku, Líbyi aj Sýrii. „Vytvárajú len chaos. Takže ak chcú Spojené štáty vytvárať ďalší chaos, môžu – môžu ho vytvárať ďalej, ale dokážu vyriešiť problém? Nie,“ dodal sýrsky prezident.

USA riadia nálety spojencov v Sýrii proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), pripomenula v piatok svetová agentúra DPA. Asad kritizoval aj britských predstaviteľov, ktorí umožnili minulotýždňové hlasovanie za odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Sýrske nálety boli vraj rozhodujúce

„Títo predstavitelia, ktorí mi dávali rady, ako riešiť krízu v Sýrii, a vyhlasujú ‚Asad musí odísť‘ a ‚Je odtrhnutý od reality‘, len dokazujú, že sami sú odtrhnutí od reality,“ povedal Asad v interview. „Myslím, že toto je vzbura ľudí (v Británii) proti… druhoradým politikom, ako ich niekedy nazývam,“ vyhlásil sýrsky prezident.

Rusko začalo vlani v septembri nálety v Sýrii na podporu tamojších vládnych síl a situácia na bojovom poli sa začala nakláňať na stranu práve týchto Asadových síl. „Až keď sa začali sýrske nálety… prestal sa Islamský štát rozpínať,“ vyhlásil Asad.

Konflikt v Sýrii sa začal v marci 2011 pokojnými protivládnymi protestmi, ktoré však čoskoro vyústili do rozvinutej vojny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júla 2016