Zamestnávatelia sa sťažujú na nízku kvalitu absolventov a nesúlad s trhom práce

376263_thinkstockphotos 837483562 676x451.jpg

BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) – Trápi nás nízka kvalita absolventov a nesúlad s trhom práce, povedal na štvrtkovej konferencii k reforme terciárneho vzdelávania Marián Marek z Republikovej únie zamestnávateľov. Ako dodal, „máme zbytočne dlhé terciárne vzdelávanie, v ktorom vládne odborový nesúlad s tým, čo potrebuje prax.“

Podľa Jana Kouckého zo Strediska vzdelávacej politiky Univerzity Karlovej v Prahe študuje na Slovensku humanitné vedy viac vysokoškolákov než je voľných pracovných miest. Väčšina študentov pokračuje po bakalárskom stupni na magisterskom stupni štúdia.

Odporúčame:
Tatra banka podľa odborového zväzu ignoruje odbory a odmietla akceptovať nález inšpekcie práce

„Slovensko má takmer najviac magistrov na svete. Pre slovenskú ekonomiku to nemá žiadny zmysel,“ ozrejmil Koucký s tým, že kvalitu vysokoškolského systému ovplyvňuje aj odliv mozgov do zahraničia. Ako povedal prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský, v zahraničí študuje 15 percent slovenských vysokoškolákov. Domov sa vráti možno polovica z nich.

Konferenciu k návrhu reformy terciárneho vzdelávania zorganizoval Výbor Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v spolupráci s reprezentáciami zamestnávateľov na pôde NR SR. Cieľom konferencie je výmena názorov zamestnávateľov, politikov a akademického sektora na návrhy potrebných zmien v systéme vysokoškolského vzdelávania.

Viac k témam: absolventi, práca, Slovensko, uplatnenie absolventov, vysokoškoláci, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia sa sťažujú na nízku kvalitu absolventov a nesúlad s trhom práce © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2018