Začínajú sa výjazdové rokovania vlády, prvé je v Sabinove

Premiér Robert Fico sériu deviatich výjazdových rokovaní vysvetlil tak, že s ministrami sa rozhodli maximálne zdynamizovať proces prijímania akčných plánov pre okresy, ktoré to potrebujú.

BRATISLAVA 22. augusta (WebNoviny.sk) – Členovia vlády sa v pondelok stretnú na prvom zo série deviatich výjazdových rokovaní, ktoré budú pokračovať tento týždeň a s prestávkami sú naplánované až do polovice septembra. Vláda bude rokovať v Sabinove o tom, ako pomôcť tomuto jednému z najmenej rozvinutých okresov na Slovensku.

Ako sa uvádza v materiáli o tomto okrese predkladanom vláde, z dlhodobého hľadiska patrí okres Sabinov k okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti, v Prešovskom samosprávnom kraji mu patrí tretia priečka medzi okresmi s najvyššou mierou nezamestnanosti. Hlavným cieľom Akčného plánu, ktorý by mala vláda na výjazdovom rokovaní schváliť, je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese Sabinov podporou vytvorenia 1 115 pracovných miest do roku 2020.

Finančná investícia v okrese

V Akčnom pláne sa predpokladá finančná investícia v rokoch 2016 – 2020 v tomto okrese minimálne 82 miliónov eur. Z verejných zdrojov by malo ísť 60 miliónov eur a 22 miliónov eur z ostatných zdrojov. Výška regionálneho príspevku by mala byť 3, 840 milióna eur. Ten budú po schválení vládou dostávať postupne po častiach do roku 2020. Kabinet by sa mal tiež zaviazať pokračovať v príprave obchvatu Sabinova na základe výsledkov štúdie realizovateľnosti cesty I/68 Mníšek nad Popradom – Prešov.

Ministri by mali na tomto rokovaní odsúhlasiť aj návrh ministra obrany Petra Gajdoša na povyšovanie v rámci Ozbrojených síl SR. Súčasný 1. zástupca náčelníka generálneho štábu, generálmajor Pavel Macko by mal byť povýšený do vojenskej hodnosti generálporučíka, 2. zástupca náčelníka generálneho štábu, brigádny generál Jindřich Joch by mal byť povýšený do vojenskej hodnosti generálmajora. Minister obrany Gajdoš predkladá vláde aj návrh na vymenovanie plukovníka Miroslava Lorinca do vojenskej hodnosti brigádneho generála. Ak materiál prejde vládou, premiér Robert Fico návrh predloží prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Vážny nástroj pri odstraňovaní regionálnych rozdielov

Po Sabinove bude vláda rokovať v Sobranciach (utorok 23. augusta) a v Trebišove (streda 24. augusta). Na 30. augusta je naplánované rokovanie vo Vranove, 31. augusta vo Svidníku. Siedmeho septembra by mali byť dve rokovania vlády – v Poltári a vo Veľkom Krtíši a 13. a 14. septembra je naplánované výjazdové rokovanie v Revúcej a Rožňave.

Premiér Robert Fico tento postup vysvetlil tak, že s ministrami sa rozhodli „maximálne zdynamizovať proces prijímania akčných plánov pre okresy, ktoré to potrebujú.“ Podľa šéfa exekutívy akčné plány, ktoré doteraz schválili, sa ukazujú ako „veľmi vážny nástroj pri odstraňovaní regionálnych rozdielov, ako aj pri pomoci regiónom, ktoré majú problém s vysokou nezamestnanosťou„.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. augusta 2016