Záchranky budú bez lekára, ministerstvo zdravotníctva nevyhovelo petíciám obyvateľov troch miest

364080_img_4010 676x451.jpg

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Ambulancie rýchlej záchrannej pomoci (RZP) v Kysuckom Novom Meste, v Levoči a v Tornali budú naďalej bez lekára.

Rozhodlo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR. Nevyhovelo tak petíciám obyvateľov, ktorí žiadali, aby zvrátilo predchádzajúcu zmenu – spoločnosť Falck záchranná, ktorá tieto záchranky prevádzkuje, požiadala ministerstvo o zmenu ich typu.

Od februára tohto roku tak v posádkach týchto záchraniek nie je lekár. Informovalo tom ministerstvo na svojej stránke.

Dôvod ministerstva

Ministerstvo svoje rozhodnutie odôvodnilo tým, že oprávnenosť zmeny typu záchranky preukázala analýza, ktorú vypracovalo Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR.

Odporúčame:
Saskári sa obuli do Kalavskej pre krachujúci systém pohotovostí, tá tvrdenia o nezáujme odmieta

Podľa analýzy za február až apríl sa lekári ZZS môže teraz využívať efektívnejšie – lekári z posádky rýchlej lekárskej pomoci (RLP) v jednotlivých mestách mohli byť využívaní na tých staniciach ZZS, kde si zásahy posádky skutočne prítomnosť lekára vyžadujú.

Efektívnejšie bolo aj vynakladanie zdrojov z verejného zdravotníctva, pričom úspora nákladov verejného zdravotného poistenia v prípade zmeny typu ambulancie z RLP na RZP predstavuje pri súčasných cenách za poskytovanie ZZS spolu 854 856 eur na jedno licenčné obdobie.

Vyššia dostupnosť poskytovania ZZS

Analýza tiež uvádza, že sa zvýšila dostupnosť poskytovania ZZS pri nezmenenej kvalite poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti v zásahovom území.

Odporúčame:
Pellegrini avizuje investičný boom na Kramároch, štát naleje do Univerzitnej nemocnice milióny eur

Ministerstvo v spolupráci s Operačným strediskom ZZS SR bude dopady transformácie na činnosť ambulancie záchrannej zdravotnej služby v Kysuckom Novom Meste naďalej monitorovať. „V prípade preukázania reálnej a podloženej potreby zmeny, bude MZ SR postupovať v zmysle platnej legislatívy,“ uzatvára ministerstvo svoju odpoveď signatárom petície.

Za zachovanie RLP sa v petícii podpísalo 9 795 Kysučanov, 4 682 Levočanov a 12 196 obyvateľov Tornale.

Viac k témam: Andrea Kalavská, Ministerstvo zdravotníctva SR, záchranári, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Záchranky budú bez lekára, ministerstvo zdravotníctva nevyhovelo petíciám obyvateľov troch miest © SITA Všetky práva vyhradené.

13. júna 2018