Začalo sa hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou šátorovci, Čonty priznal štyri vraždy

375407_1 2 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 15. mája (WebNoviny.sk) – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa  začalo hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou pôsobiacou v Dunajskej Strede a okolí zvanou šátorovci. Skupina dostala meno po Ľudovítovi Sátorovi, ktorého nakoniec zavraždili vlastní ľudia, ale jeho telo sa nenašlo.

Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vinu podľa obžaloby priznal iba 43-ročný Zsolt N., zvaný Čonty. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K, ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Senát ich vyhlásenie prijal a dokazovanie sa bude vykonávať iba v otázke trestu. Pojednávania sledovali aj otec zavraždených zápasníkov Szilárda a Csabu Raiszovcov, dcéra a syn zavraždeného Sátora, ktorí si uplatnili náhradu škody v podobe nemajetkovej ujmy.

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť

Prokurátor predložil obžalobu na 14 osôb, z toho bola jedna žena, ale tá medzitým zomrela. Senát vylúčil na samostatné konanie päť obžalovaných v prípade nelegálnej výroby cigariet v Orechovej Potôni a vecou sa bude zaoberať Okresný súd v Dunajskej Strede. Na samostatné konanie vylúčili aj expolicajta Borisa D., ktorý sa mal podieľať na vražde Vojtecha Ecsiho a jeho ochrankára zo skupiny „pápayovcov“ v roku 2003 formou účastníctva a gangu poskytoval informácie. Expolicajt poslal cez svojho obhajcu lekárske potvrdenie, že má zdravotné problémy a hrozí mu operácia. Obžalovaný Juraj B., prezývaný Bugi, sa k obžalobe nevyjadril, pretože ju nedostal v maďarčine. Sudca mu potom dal doručiť obžalobu v tomto jazyku, ale pripomenul mu, že v prípravnom konaní to nepožadoval, ba vyslovene sa vzdal práva na ňu.

 

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Údajne zakladateľ gangu Ľudovít Šátor bol objednávateľom popravy desiatich členov konkurenčnej skupiny pápayovcov, ku ktorej došlo v marci 1999 v bare Fontána v Dunajskej Strede. Sátorovci majú na svedomí aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí.

Šesť obžalovaných je vo väzbe

Do žalovanej trestnej činnosti patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže traja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností. Jeden z členov gangu je stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi vykonštruoval a nepravdivo obvinil vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Tým sledovali Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície.

Pojednávanie pokračuje v stredu 16. mája. Šesť obžalovaných je vo väzbe, jedného stíhajú na slobode.

Viac k témam: mafia, sátorovci, Špecializovaný trestný súd SR, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Začalo sa hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou šátorovci, Čonty priznal štyri vraždy © SITA Všetky práva vyhradené.

15. mája 2018