Z priekopníka golfovým kráľom – zomrel Arnold Palmer

Arnold Palmer patril k najvplyvnejším postavám v histórii golfu.NEW YORK 26. septembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 87 rokov zomrel v nedeľu v Pittsburghu americký bývalý golfista a popularizátor tohto športu Arnold Palmer. Potvrdil to výkonný riaditeľ spoločnosti Arnold Palmer Enterprises Alastair Johnston.

„Kráľa“ vo štvrtok hospitalizovali v súvislosti so srdcovými problémami, v nedeľu sa jeho stav skomplikoval. „Toto patrí Kráľovi, mimoriadnemu pre svoje okolie, šľachetnému ku všetkým ostatným. Ďakujeme za spomienky, Arnold,“ rozlúčil sa s Palmerom prezident USA Barack Obama na twitteri.

Rúcal mýtus o elitárskej povahe golfu

Rodák z pennsylvánskeho Latrobe patril k najvplyvnejším postavám v histórii golfu. Jeho pôsobenie ďaleko presahovalo sedem titulov šampióna z turnajov najvyššej kategórie Major a 62 víťazstiev na podujatiach PGA Tour. Ku Grand Slamu mu chýbal iba triumf na PGA Championship.

Palmer rúcal mýtus o elitárskej povahe odvetvia, zaslúžil sa o jeho propagáciu v bežnej populácii Američanov aj prostredníctvom prieniku na televízne obrazovky. „Keby nebolo Arnolda, golf by nebol taký populárny, ako je teraz. Uviedol ho na televízne obrazovky. Bez neho by nebol taký vzrušujúci. Preto je kráľ,“ povedal Tiger Woods v roku 2004, keď Palmer hral na svojom poslednom Masters.

Priekopník športového marketingu

Palmerovi môžu byť dodnes profesionáli vďační za svoje vysoké príjmy. Bol priekopníkom športového marketingu, s ním sa začala éra miliónových sponzorských zmlúv v golfe. Ešte niekoľko desaťročí po svojom poslednom víťazstve na okruhu sa držal v popredí rebríčka najlepšie zarábajúcich hráčov.

Veľkému nadšencovi pilotovania lietadiel v roku 1997 diagnostikovali rakovinu prostaty, ale včasným zásahom lekárov sa mu podarilo vyliečiť. Už o niekoľko mesiacov bol späť na súťažných ihriskách a ochotne rozdával úsmevy a autogramy. „Nemám záujem stať sa hrdinom. Chcem jediné – hrať golf,“ povedal vtedy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. septembra 2016