Z balíka na pošte vychádzal dym, smeroval do školy

Jedného zraneného muža previezla záchranná služba na ošetrenie do nemocnice v Zlíne.Praha 5. mája (WebNoviny.sk) – Českí hasiči zasahovali vo štvrtok ráno v depe Českej pošty v meste Vsetín, kde z poškodeného balíka unikala chemická látka a dym, informuje spravodajský server Novinky.cz. Nakoniec sa ukázalo, že v balíku boli potreby pre laboratórium základnej školy – okrem iného Čugajevovo činidlo.

Jedného zraneného muža previezla záchranná služba na ošetrenie do nemocnice v Zlíne. „Pri prieskume hasiči zistili, že v poškodenom balíku sú menšie obaly s hydroxidom sodným. Ďalej zistili, že poškodený je aj ďalší balík. Obe zásielky vložili do igelitových vriec,“ informoval Roman Žemlička z hasičského záchranného zboru v Zlínskom kraji. Zamestnanci pošty preventívne opustili budovu depa. Jeden z nich sa sťažoval, že ho pália oči. Sanitka muža následne previezla do Nemocnice Tomáša Baťu v Zlíne na očné oddelenie.

Balík bol adresovaný chemickému laboratóriu nemenovanej základnej školy. „Obsahom balíka bolo aktívne uhlie, Čugajevovo činidlo, karbid vápnika, hydroxid sodný, hydroxid vápenatý a dva litre kyseliny chlorovodíkovej,“ uzavrel Žemlička, ktorého citovali Novinky.cz.

Hovorca Českej pošty Matyáš Vitík uviedol, že v danom prípade došlo zo strany odosielateľa k porušeniu poštových podmienok, ktoré stanovuje, že v balíku sa nemôžu prepravovať žieraviny, kyseliny a podobné látky. Celý incident sa vyšetruje a pošta prehodnotí žiadosť o kompenzáciu vzniknutých škôd. Čugajevovo činidlo je jednopercentný etanolový roztok diacetyldioximu, ktorým sa preukazuje prítomnosť niklu, vysvetľuje server Novinky.cz. Pomenovali ho podľa ruského chemika Leva Alexandroviča Čugajeva.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016