Vzdušný priestor Slovenska budú zrejme aj naďalej strážiť ruské stíhačky MiG-29

403587_31 676x451.jpg

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Vzdušný priestor Slovenskej republiky budú zrejme až do dodania nových stíhacích lietadiel F-16 strážiť ruské stroje MiG-29. Rozhodla o tom na dnešnom zasadnutí vláda SR, ktorá vzala na vedomie odporúčanie Ministerstva obrany SR.

Rezort totiž predĺženie abonentnej zmluvy s ruskou spoločnosťou RSK MiG vyhodnotil ako najvýhodnejšiu možnosť. Slovensko na jej plnenie pritom vynakladá desiatky miliónov eur ročne a ministerstvo navyše bojuje s ich životaschopnosťou.

V hre boli aj ďalšie možnosti

Okrem možnosti predĺženia zmluvy s ruskou firmou boli v hre aj ďalšie dve možnosti. Pomoc od niektorého z členských štátov Severoatlantickej aliancie či Európskej únie, alebo servis ruských strojov v susednom Poľsku.

Podľa ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) však bola výpomoc od Poliakov pomerne komplikovaná a variant s členskou krajinou NATO zase drahší v porovnaní s abonentom. V súčasnosti sú platné zmluvy do konca roka 2019, v prípade využitia ročnej opcie do záveru roka 2020.

Po novom budú v prípade úspešných rokovaní uzatvorené zmluvy od novembra tohto roka až do konca roka 2023 s prípadným predĺžením o jeden rok. Konkrétne podmienky budú známe až po podpísaní novej dohody.

Štrnásť lietadiel F-16 Block 70/72

Nové lietadlá F-16, za ktoré Slovensko minie pri prvotnej investícii viac ako 1,6 miliardy eur majú byť dodané na prelome rokov 2022 a 2023.

Vláda už dala rezortu obrany potrebný súhlas k podpisu príslušných zmlúv. Kabinet súhlasil s týmto projektom ešte v júli tohto roka. Na 14 supersonických lietadiel F-16 Block 70/72 následne vyčlenila 1,589 miliardy eur.

V čiastke je započítaná aj logistická podpora a výcvik pilotov. Neznáma je v súčasnosti dĺžka kontraktu na servis stíhačiek. Pôvodne sa hovorilo o dvoch rokoch od momentu dodania. Lietadlá F-16 majú byť Slovensku dodané do konca roka 2023.

Viac k témam: minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR, NATO, Ozbrojené sily SR, stíhačky F-16 Block 70/72, stíhačky MiG-29
Zdroj: Webnoviny.sk – Vzdušný priestor Slovenska budú zrejme aj naďalej strážiť ruské stíhačky MiG-29 © SITA Všetky práva vyhradené.

20. februára 2019