Vyššie clá na dovoz áut do USA by podľa Bruselu porušilo pravidlá Svetovej obchodnej organizácie

375628_trump_34801 a0470acfff504da3b48850a447abeb8a 676x451.jpg

BRUSEL 24. mája (WebNoviny.sk) – Plán USA jednostranne zvýšiť clá na dovoz áut by bol podľa podpredsedu Európskej komisie Jyrkiho Katainena „očividne proti pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO)“.

Katainen vo štvrtok konštatoval, že Európska únia ešte len študuje správy o tom, že americký prezident Donald Trump požiadal ministra obchodu Wilbura Rossa o posúdenie, či dovoz áut a automobilových dielcov neohrozuje národnú bezpečnosť USA.

V súvislosti s dovozom áut z EÚ na trh USA však podpredseda EK povedal, že „je veľmi ťažké si predstaviť, že to vytvára nejaký druh ohrozenia národnej bezpečnosti“.

Odporúčame:
Európska únia sa musí pripraviť na rôzne scenáre, Trump o platnosti ciel dosiaľ nerozhodol

Šéf Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Eric Schweitzer vyhlásil, že zámer USA zvýšiť clá na autá je „ďalším nebezpečným úderom voči našim ekonomickým vzťahom“. „Mohli by sme to takmer považovať za provokáciu,“ uviedol Schweitzer vo vyhlásení.

„Napĺňa ma to veľkou obavou, že USA sa ešte viac vzďaľujú od voľného a férového svetového trhu,“ dodal šéf Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.

Viac k témam: clo, Donald Trump, Európska únia, Svetová obchodná organizácia (WTO), USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyššie clá na dovoz áut do USA by podľa Bruselu porušilo pravidlá Svetovej obchodnej organizácie © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2018