Výsledky volieb v niektorých obvodoch Srbska anulovali

Aj v prípade malého percentuálneho posunu by sa do parlamentu nemuseli dostať niektoré menšie strany.Belehrad 28. apríla (WebNoviny.sk) – Srbská volebná komisia vo štvrtok čiastočne anulovala výsledky nedeľňajších predčasných parlamentných volieb. Rozhodnutie sa týka 15 volebných miestností, kde sa hlasovanie bude musieť opakovať. V prípade ďalších zhruba 100 miestnosti komisia preveruje desiatky sťažností alebo prepočítava odovzdané hlasy.

Informovala o tom agentúra DPA, podľa ktorej môže toto rozhodnutie výrazne ovplyvniť konečné výsledky, ktoré budú zverejnené až po ukončení opakovaného hlasovania. Aj v prípade malého percentuálneho posunu by sa totiž do parlamentu nemuseli dostať niektoré menšie strany, ktoré tesne prekročili prah zvoliteľnosti. To by zas mohlo zaistiť parlamentnú väčšinu vládnucej strane premiéra Aleksandara Vučiča.

Voľby boli zatiaľ z dôvodu neregulárností anulované v minimálne 15 volebných miestnostiach, v ktorých je registrovaných približne 18.000 voličov. Srbské parlamentné voľby z 24. apríla poznačili početné obvinenia z porušovania pravidiel, ktoré vzniesla opozícia, ale aj predstavitelia vládneho tábora. Doteraz bolo zrátaných len približne 98 percent odovzdaných hlasov.

Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) zaznamenala už tretie volebné víťazstvo po sebe so ziskom 48,2 percenta hlasov. Získala však o 27 poslancov menej než v predchádzajúcich voľbách, čo znamená stratu doterajšej parlamentnej väčšiny. Do 250-členného parlamentu sa namiesto toho dostalo ešte niekoľko menších strán, ktoré tesne prekročili päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti.

Opakované hlasovanie v časti volebných miestností by sa malo konať zrejme 4. mája, čo by mohlo oddialiť zverejnenie volebných výsledkov o dva týždne. Nový parlament sa musí zísť v priebehu jedného mesiaca po voľbách. Vučič inicioval vypísanie volieb dva roky pred riadnym termínom, aby si zaistil dostatok času a politickej podpory pre prístupové rokovania s EÚ a presadzovanie reforiem.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016