Vraždou Kuciaka sa zaoberá aj Európsky parlament, na Slovensko vyšle monitorovaciu skupinu

365433_france_ireland_europe_25226 e7587ad2e8d94396af0ac2670e5baa00 676x451.jpg

BRATISLAVA 2. marec (WebNoviny.sk) – Téma dvojnásobnej úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rezonuje aj v Bruseli. Europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH) na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že podobnú situáciu ešte za tri volebné v Bruseli nezažil.

Monitorovacia skupina z Európskej únie

„Vraždou Kuciaka a Kušnírovej sa zásadne zaoberá aj Európsky parlament, ktorý vyšle na Slovensko samostatnú monitorovaciu skupinu. Tá má preveriť zneužívanie európskych finančných zdrojov, ale aj, takpovediac, dohliadať na vyšetrovanie tohto ohavného činu,“ uviedol Mikolášik.

„Takéto misie majú prístup na najvyššie miesta, čo určite využijú. K podobnému prípadu na Malte pristúpila Európska únia obdobne, teda vyslaním pracovnej monitorovacej skupiny,“ priblížil Mikolášik.

Odporúčame:
Vražde novinára Kuciaka sa venujú aj v zahraničí, všímajú si aj výroky premiéra Fica

Podľa poslanca Európskeho parlamentu Ivana Štefanca (KDH) je príchod monitorovacej skupiny na Slovensko otázkou najbližších dní, presný termín uviesť nevedel. Vyslanie misie má podľa Štefanca za úlohu podporiť dôveru verejnosti v to, že bude dvojnásobná vražda dôsledne preverená a páchatelia potrestaní.

Politické dôsledky zo zlyhania

„Táto misia má tiež ukázať bežným ľudom, že sme súčasťou štruktúr Európskej únie,“ dodal a doplnil, že vládny Smer-SD by mal čo najskôr vyvodiť politické dôsledky svojho zlyhania. „Stále trváme na stanovisku, že premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal vyvodiť politickú zodpovednosť, pretože nemá morálne právo byť vo svojej funkcii,“ uzavrel Štefanec.

Odporúčame:
Generálna prokuratúra v súvislosti s posledným článkom Kuciaka preverí najmenej 73 trestných vecí

Po novom vznikne v rámci Európskeho parlamentu aj výbor, ktorý sa bude zaoberať finančnými trestnými činmi, daňovými únikmi či vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Jedným z prvých cieľov nového výboru bude práve vyšetrovanie káuz, ktorým sa venoval zavraždený novinár Kuciak.

Minulý týždeň zavraždili novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú.

Kuciak pracoval na článku o prepojení talianskeho organizovaného zločinu na ľudí z Úradu vlády SR, v texte sa napríklad spomínali mená štátnej radkyne Márie Troškovej a tajomníka Bezpečnostnej rady SR Viliama Jasaňa. Tí sa do vyšetrenia prípadu svojich funkcií vzdali. Nedokončený text publikovali všetky relevantné slovenské médiá, ale aj prestížny európsky portál Politico.eu.

Kauze sa venujú všetky európske médiá, niektoré z nich vyslali na Slovensko aj svojich redaktorov. Najviac ich je z českých médií.

Viac k témam: eurofondy, Európska únia, Európsky parlament, Ján Kuciak, Miroslav Mikolášik
Zdroj: Webnoviny.sk – Vraždou Kuciaka sa zaoberá aj Európsky parlament, na Slovensko vyšle monitorovaciu skupinu © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2018