Voliči sa boja výsledkov parlamentných volieb, najviac ich desí predstava Matovičovho úspechu

506768_igor matovic predstavenie kandidatky olano 676x451.jpg

13.9.2023 (SITA.sk) – Väčšinu respondentov, až 81,8 percenta, desí predstava, že by niektorá z politických strán zožala úspech v septembrových parlamentných voľbách.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Vydesení občania

Vyplýva to z ankety denníka Plus Jeden Deň, do ktorej sa zapojilo 24 634 respondentov, avšak len 7,9 percenta z nich uviedlo, o ktorý politický subjekt ide. Podľa výsledkom ankety by väčšinu zúčastnených vydesilo, keby sa do parlamentu dostala koalícia OĽaNO a priatelia, nasleduje hnutie Progresívne Slovensko a strana Smer – sociálna demokracia.

Respondenti sa taktiež obávajú aj hnutia Republika či Demokratov. Politológ Miroslav Řádek je toho názoru, že odpovede svedčia o veľkej politickej polarizácii spoločnosti.

Vysoká miera polarizácie

„Je to dôsledok totálne zlej práce politických strán, tak vo svojom vnútri, ako aj medzi sebou,“ tvrdí. O vysokej miere polarizácie spoločnosti hovorí aj politológ Jozef Lenč.

„Ak sa viac ako 80 percent respondentov vyjadrí, že je v našom straníckom systéme politický subjekt, ktorého potenciál vyhrať voľby ich desí, svedčí to o vysokej miere polarizácie spoločnosti a straníckeho systému, o vysokej miere strachu, ktorý sa dá rôznymi spôsobmi zneužiť,“ uviedol. Zároveň to podľa neho čiastočne svedčí aj o tom, že v systéme panuje nízka miera dôvery medzi voličmi a politickými stranami.

Viac k témam: Politické strany, Predčasné voľby na Slovensku 2023
Zdroj: SITA.sk – Voliči sa boja výsledkov parlamentných volieb, najviac ich desí predstava Matovičovho úspechu © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2023