Voľby do VÚC a aktuálna politická situácia budú témami Republikovej rady Most-Híd

350442_bela bugar 2 640x420.jpg

BRATISLAVA 26. augusta (WebNoviny.sk) – Voľby predsedov samosprávnych krajov budú jednou z tém, ktorými sa dnes budú zaoberať delegáti Republikovej rady koaličnej strany Most-Híd. Delegáti spolu s predsedom strany Bélom Bugárom by mali odsúhlasiť mená kandidátov na predsedov vyšších územných celkov. Okrem toho na dnešnom stretnutí v Bratislave prediskutujú tak aktuálnu politickú situáciu, ako aj výsledky piatkového rokovania Koaličnej rady.

Vytvorenie dodatku

Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa strany Klára Debnár, delegáti budú hovoriť aj o konkrétnych návrhoch a prioritách strany, ktoré by mali byť súčasťou dodatku ku Koaličnej zmluve. Avšak dodala, že bližšie ich konkretizovať nebudú, keďže strana nepovažuje za vhodné odkazovať svoje požiadavky koaličným partnerom cez médiá.

Odporúčame:
Aktualizované: Fico, Bugár a Danko sa dohodli na vytvorení dodatku ku Koaličnej zmluve

Koaličné strany sa v piatok dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá bude pracovať na vytvorení dodatku ku Koaličnej zmluve. Oznámil to po rokovaní dnešnej Koaličnej rady premiér Robert Fico (Smer-SD), podľa ktorého bolo rokovanie dlhé, vážne, konštruktívne aj dobré. Do pracovnej skupiny dá Smer-SD, Most-Híd a SNS jedného človeka a spoločne vytvoria dodatok.

Vláda nemá alternatívu

Premiér verí, že dodatok ku Koaličnej zmluve by mohli podpísať práve na Deň Ústavy SR – 1. septembra. Fico zdôraznil, že vládna koalícia má eminentný záujem na tom, aby 1. septembra urobila všetky podujatia k oslavám 25. výročia prijatia ústavy v duchu spolupráce koaličných strán. Premiér zopakoval, že vláda nemá alternatívu.

Odporúčame:
Aktualizované: SNS nevidí alternatívu v opozícii, z vládnej koalície neodchádza

Ďalej sa podľa premiéra dohodli na tom, že lídri koaličných strán sa budú stretávať pravidelne, pravdepodobne každý pondelok, aby zasadli pred rokovaním vlády a parlamentu. Podľa neho lídri sa zaoberali aj mechanizmami na riešenie ďalších možných problémov, ktorým koalícia môže v budúcnosti čeliť. Takisto chcú priblížiť aj svoje regionálne, okresné a krajské štruktúry.

Dodržiavanie fiškálnej zodpovednosti

Riešili aj rozpočet. Podľa Fica sa všetci traja prihlásili k tomu, že treba dodržiavať fiškálnu zodpovednosť. Podľa premiéra budú hľadať riešenie, aby fiškálna zodpovednosť ostala zachovaná, ale zároveň aj strany mohli plniť svoje sľuby a zlepšiť životnú úroveň obyvateľov. Zároveň si všetci traja uvedomujú, že musia byť zodpovední, ak chce Slovensko patriť do jadra EÚ.

Odporúčame:
Hnutie Sme rodina – Boris Kollár kritizuje vyhlásenia, že súčasná vláda nemá alternatívu

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC) budú 4. novembra 2017. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. Novela zákona zmenila dvojkolový systém na jednokolový, v ktorom sa predsedom VÚC stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov. Predsedovia krajov budú výnimočne zvolení na päť, a nie na štyri roky, aby v roku 2022 mohli byť voľby do VÚC súčasne s komunálnymi.

 

Viac k témam: Béla Bugár, Most-Híd
Zdroj: Webnoviny.sk – Voľby do VÚC a aktuálna politická situácia budú témami Republikovej rady Most-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.

26. augusta 2017