Vojna proti Iránu je spoločným záujmom Izraela a niektorých arabských krajín, šokoval Netanjahu

402902_israel_10137 8483a1a39f7c477c8cdbd9e38b531ecd 676x465.jpg

VARŠAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu večer šokoval novinárov vo Varšave, keď im v prestávke mierovej konferencie o Blízkom východe okrem iného hovoril o tom, že vojna s Iránom je spoločným záujmom Izraela a niektorých arabských krajín.

Agentúra Associated Press (AP) k tomu píše, že hoci Netanjahu je povestný svojimi ostrými a šokujúcimi vyhláseniami, slová o vojne proti Iránu sú od neho nečakané. „Nie je jasné, či sa Netanjahu len nepomýlil, jeho úrad zatiaľ na žiadosť o vysvetlenie nereagoval,“ uvádza AP.

Netanjahu podľa prítomných novinárov však vojnu proti Iránu jednoznačne zmienil. Pred hlavným rokovaním s predstaviteľmi 60 krajín, vrátane niektorých blízkovýchodných, Netanjahu povedal, že „ide o rokovanie s predstaviteľmi popredných arabských krajín, ktoré si sadnú spolu s Izraelom, aby rokovali o našom spoločnom záujme, ktorým je vojna proti Iránu.“

Irán dlhé desaťročia otvorene hovorí o zničení Izraela a je to jeho oficiálna politika. Izrael z času na čas podnikal na území tejto krajiny tajné vojenské operácie, ktorých cieľom bolo sabotovať iránsky jadrový program.

Slová o regulárnej vojne proti Iránu sú však niečím, čomu sa doteraz izraelskí politici vyhýbali a aj z úst Netanjahua, ktorý sa radí na izraelskej politickej scéne k „jastrabom“, sú šokujúce.

Viac k témam: Irán, Izrael, mierové rozhovory, Vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Vojna proti Iránu je spoločným záujmom Izraela a niektorých arabských krajín, šokoval Netanjahu © SITA Všetky práva vyhradené.

13. februára 2019