Vo veku 90 rokov zomrel významný básnik John Ashbery, držiteľ Nobelovej ceny

351212_john ashbery 640x420.jpg

NEW YORK 4. septembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 90 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v Hudsone americký básnik John Ashbery. Informoval o tom jeho manžel David Kermani s tým, že autor skonal prirodzenou smrťou.

Ashbery bol držiteľom Pulitzerovej ceny, ktorú získal za zbierku Autoportrét vo vypuklom zrkadle z roku 1975 a hovorilo sa o ňom aj ako o jednom z kandidátov na Nobelovu cenu za literatúru.

Odporúčame:
Zomrel predstaviteľ majora Zemana, herec Vladimír Brabec

John Lawrence Ashbery sa narodil 28. júla 1927 v Rochestri v štáte New York. Podľa vlastných slov bol osamelým, knihomoľským dieťaťom, ktoré prenasledovala smť jeho mladšieho brata Richarda a miatol záujem o chlapcov.

Svoju prvú knihu Pár stromov vydal v roku 1956, pričom od 50. rokov minulého storočia mu vyšlo viac ako 30 kníh, medzi ktorými boli básne, eseje, preklady i novela A Nest of Ninnies, ktorú napísal spolu s básnikom Jamesom Schuylerom.

Ashbery bol aj uznávaným prekladateľom a kritikom. Mnoho rokov tiež učil na Brooklyn College, Harvardovej univerzite alebo Bard College.

Viac k témam: John Ashbery, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 90 rokov zomrel významný básnik John Ashbery, držiteľ Nobelovej ceny © SITA Všetky práva vyhradené.

4. septembra 2017