Vo veku 104 rokov zomrel básnik katolíckej moderny a publicista Imrich Kružliak

357844_thinkstockphotos 523626332 676x451.jpg

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Po dlhej chorobe zomrel v Unterhachingu doyen slovenského exilu, publicista, historik, prekladateľ a básnik katolíckej moderny Imrich Kružliak.

Dožil sa 104 rokov. Agentúru SITA o tom informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský.

Imrich Kružliak

Imrich Kružliak sa narodil 8. decembra 1914 v Detve. V mladosti patril na Slovensku k aktívnym lídrom katolíckych študentov. V rokoch 1940 – 1943 bol vedúcim Úradu slovenskej tlače, potom redaktorom periodík Bojovník a Národné noviny.

Po druhej svetovej vojne sa angažoval v Demokratickej strane a výrazne prispel k jej víťazstvu nad KSS v roku 1946. V roku 1949 emigroval zo Slovenska pred komunistickým totalitným režimom a usadil sa v Nemecku.

Zapojil sa do protikomunistického odboja v Bielej légii. V bavorskom Mníchove niekoľko desaťročí viedol kultúrnu redakciu rozhlasovej stanice Slobodná Európa. Patril k publikačne a literárne mimoriadne plodným autorom vrátane viacerých knižných diel.

Kružliak sa dlhodobo zasadzoval za vytvorenie samostatnej demokratickej Slovenskej republiky a po jej vzniku bol poradcom prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča. V roku 1995 mu bolo udelené štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Od pádu železnej opony žil striedavo v Bratislave a Mníchove.

Informácie pochádzajú z webstránky Generálneho konzulátu SR v Mníchove.

Viac k témam: úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 104 rokov zomrel básnik katolíckej moderny a publicista Imrich Kružliak © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2019