Vo Sviečkovej manifestácii bol silný nádych demokracie, tvrdí Danko a verí v rozvoj Slovenska

370837_andrej danko 3 676x507.jpg

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Sviečková manifestácia v Bratislave v roku 1988 bola udalosťou, ktorá sa stala súčasťou národných dejín Slovenska. Pri príležitosti 30. výročia Sviečkovej manifestácie to v nedeľu povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Vyústenie do samostatnej republiky

„Bol v nej zakódovaný silný nádych demokracie, slobody, razenia si cesty k novej spoločnosti, s dodržiavaním a rešpektovaním občianskych práv a akceptovaním náboženskej slobody,“ vyhlásil Danko. Cesta, na ktorú sa Slovensko vtedy dalo, vyústila podľa neho do vzniku samostatnej Slovenskej republiky, ktorá je dnes členom Európskej únie.

Odporúčame:
Zotrvanie Kaliňáka, krízy, vražda novinára. Pozrite si hlavné momenty tretej vlády Roberta Fica

Danko verí, že rozvoj Slovenska bude úspešne pokračovať a o jeho budúcnosti nebudú rozhodovať ľudia s extrémistickou orientáciou, či pochybnou minulosťou. „Rešpektujem vôľu aj záujmy ľudí, rovnako občiansku angažovanosť, ktorú však treba pretransformovať do konkrétneho politického subjektu. Silné emócie nemôžu byť hlavnou hnacou silou našich rozhodnutí. A už vonkoncom nás nemôže denne bičovať hystéria, útoky rôzneho druhu a vyhrážky. Je to platformou len pre nárast extrémizmu,“ zdôraznil.

Manifestácia sa skončila policajným zásahom

Slovensko si 25. marca pripomenulo tridsiate výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

Odporúčame:
Aktualizované: Danko dal vykázať Matoviča z rokovacej sály parlamentu, viackrát ukázal fotografiu

Manifestáciu za náboženské slobody a ľudské práva zorganizovali ľudia z prenasledovaných katolíckych spoločenstiev. Požadovali vymenovanie katolíckych biskupov pre neobsadené slovenské diecézy, úplnú náboženskú slobodu a tiež dodržiavanie ľudských práv. Tým pôvodne náboženské podujatie získalo širší občiansky rozmer.

Viac k témam: Andrej Danko, SNS Slovenská národná strana, Sviečková manifestácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Sviečkovej manifestácii bol silný nádych demokracie, tvrdí Danko a verí v rozvoj Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

25. marca 2018