Viete, čo je kreditná karta a aké má výhody?

443671_gettyimages 1172174425 676x459.jpg

3.7.2020 (Webnoviny.sk) – Kreditnú kartu si ľudia zvyknú zamieňať s debetnou a naopak. Hlavný rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou je však v skutku významný. Kým debetná platobná karta je vystavená k vášmu bežnému účtu a pri platení používate svoje vlastné peniaze, kreditná karta disponuje peniazmi banky. Peniaze na kreditke nie sú vaše, ale sú to zdroje, ktoré vám požičiava banka na určitý čas a za určitých podmienok.

V dnešnom článku sa dozviete:

čo je kreditná karta a ako funguje
prečo sa oplatí platiť kreditnou kartou
že ku kreditke môžete získať zdarma aj cestovné poistenie
na čo si treba dať pozor pri používaní kreditnej karty

Kreditná karta je druh pôžičky

Kreditná karta patrí medzi úverové produkty banky. Na základe vašej bonity banka rozhodne o úverovom limite, t.j. o sume peňazí, ktorú máte na kreditnej karte k dispozícii. Tieto peniaze môžete využívať na čokoľvek, pričom je potrebné v dobe splatnosti splatiť aspoň minimálnu splátku. Výšku celkovej dlžnej sumy za mesiac spolu s minimálnou splátkou vám banka oznámi vo väčšine prípadov sms správou, údaje môžete vyčítať aj z internetbankingu či mobilnej aplikácie vašej banky.

Pre získanie kreditnej karty platia podobné podmienky ako pri iných úveroch. Okrem iného musíte byť dospelý, mať stabilný príjem, prípadne obraty na bežnom účte v banke, v ktorej o kreditku žiadate, nesmiete mať negatívny zápis v úverovom registri. Väčšinou vám banka po určitom období aktívneho využívania jej služieb sama ponúkne možnosť vydania kreditnej karty s predschváleným úverovým limitom.

Plaťte kreditnou kartou, banka vám peniaze požičia zadarmo

V prípade, že ste sa rozhodli požiadať o kreditnú kartu, odporúčame ju aj využívať. Jej aktívnym využívaním jednak nemusíte platiť mesačný poplatok za používanie, jednak niektoré typy kreditných kariet umožňujú vracanie určitého percenta z realizovanej platby naspäť na kreditnú kartu. To znamená, že daný produkt či službu kúpite akoby so zľavou.

Najväčšou výhodou kreditnej karty je, že máte k dispozícii „cudzie“ peniaze a ak minutú sumu za uplynulé zúčtovacie obdobie vrátite na kartu v dobe splatnosti, nezaplatíte žiadny úrok. Napríklad splatnosť mKreditky od mBank je až 24 dní po vygenerovaní výpisu. Ten sa generuje nasledovný deň po skončení zúčtovacieho obdobia. Zúčtovacie obdobie je spravidla jeden mesiac. To znamená, že ak máte zúčtovacie obdobie od 1. do 30. v mesiaci, tak si zadarmo môžete požičať peniaze z kreditky na obdobie od 24 (pre sumu, ktorú miniete posledný deň v zúčtovacom období) až po 54 dní (pre sumu, ktorú miniete hneď v prvý deň zúčtovacieho obdobia).

Okrem platenia v kamenných či internetových obchodoch môžete z kreditnej karty aj vyberať hotovosť v bankomatoch. Tu si však treba dať pozor.   Peniaze z kreditnej karty môžete tiež prevádzať na iný účet, prostredníctvom aplikácii si ju môžete  nahrať do mobilu či hodiniek a využívať tak bezkontaktné platenie aj keď ju práve nemáte pri sebe.

Pre niekoho môže byť tiež výhodou, že ku kreditnej karte je možné vydať aj dodatkové karty, ktoré sú viazané na úverový limit hlavnej karty. Kreditnú kartu tak môžu mať aj ďalší členovia vašej rodiny.

Kreditná karta s možnosťou výhodného cestovného poistenia

Ďalšou výhodou niektorých typov kreditných kariet je, že disponujú aj poistením alebo je možné poistenie ku karte dojednať. Medzi najobľúbenejšie a najvyužívanejšie patria:

cestovné poistenie
poistenie schopnosti splácať
poistenie nákupu
poistenie asistenčných služieb pre domácnosť vrátane právnej asistencie
poistenie on-line identity

Dajte si pozor na zneužitie kreditky aj na dátum splatnosti

V porovnaní s bežnými spotrebnými úvermi je nevýhodou kreditnej karty vyšší úrok, ak dlžnú sumu nesplatíte v dobe splatnosti. Ten sa účtuje zo sumy, ktorú nevrátite na kreditnú kartu v bezúročnom období (to je na mKreditke, ako sme písali vyššie, až 24 dní po skončení zúčtovacieho obdobia). Ak preto chcete využívať naplno výhody kreditnej karty, dajte si pozor na doby splatnosti. Snažte sa uhradiť čo najviac (veď na ďalší deň si peniaze môžete opäť požičať), prinajmenšom aspoň minimálnu splátku. Ak totiž budete meškať aj s uhradením minimálnej splátky, hrozí vám ešte vyšší úrok.

Taktiež je potrebné dať si pozor na zneužitie kreditnej karty. Ak si niekto odpíše údaje z vašej kreditky, môže ju použiť pri online platení aj bez toho, aby ju mal fyzicky pri sebe.

Na druhej strane je výhodou, že v prípade odcudzenia od vás banka nemôže žiadať peniaze, aj ak by bola karta zneužitá a peniaze z nej použité neznámou osobou.

Na záver je potrebné spomenúť ešte jednu výhodu, o ktorej vie asi len málokto. Ak zaplatíte kreditkou za nejakú službu, ktorá nebola zrealizovaná, máte právo žiadať peniaze od banky späť. Banka si s daným dodávateľom bude riešiť vyrovnanie záväzkov mimo vás. Toto bola napríklad aktuálna téma pri zakúpených letenkách pred koronakrízou. Keď letecké spoločnosti rušili lety, dohadovanie sa o kompenzácii ste teoreticky mohli nechať na banku.

Navyše výbery z bankomatov s kreditkou bývajú dosť drahé.

Pozor, zlatá mKarta je debetná karta.

Informačný servis

3. júla 2020