Video: Tisíce Poliakov protestovali proti sprísneniu zákona o interrupciách

370787_poland_abortion_96314 2c8a384261314a02ba7a32ae0df23112 676x479.jpg

VARŠAVA 24. marca (WebNoviny.sk) — Tisíce ľudí protestovali v piatok vo Varšave a ďalších mestách naprieč Poľskom proti poslednému pokusu konzervatívnej vlády sprísniť zákon o interrupciách.

Nespokojnosť s vládnou stranou

Mnohí vyjadrovali tiež širšiu nespokojnosť s vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), ktorú domáci kritici i zahraničie obviňujú z podkopávania demokracie a občianskych slobôd. Demonštranti niesli transparenty s nápismi ako „Slobodná vôľa“ či „Žena je ľudská bytosť„.

Potraty už teraz vo výnimočných prípadoch

Poľsko má pritom už teraz jedni z najprísnejších zákonov o interrupciách v Európe. Potraty sú povolené len vo výnimočných prípadoch: ak je ohrozený život ženy, tehotenstvo je dôsledkom znásilnenia či incestu alebo je plod poškodený. V roku 2016 celonárodné protesty prinútil konzervatívnu vládu upustiť od plánu zakázať interrupcie úplne.

Nový návrh by stále umožňoval potraty v prípade, že je život ženy ohrozený alebo tehotenstvo je dôsledkom zločinu. Naopak zakázal by ich v prípade nezvratného poškodenia plodu či Downovho syndrómu.

Viac k témam: interupcia, Poľsko, potrat
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Tisíce Poliakov protestovali proti sprísneniu zákona o interrupciách © SITA Všetky práva vyhradené.

24. marca 2018