Video: Štátom Alabama sa prehnalo prvé drsné počasie v roku, silné búrky vyvolali tornáda

370440_southern_storms_85479 bcbd141a43434046ab4214078b6aea87 676x574.jpg

ATLANTA 20. marca (WebNoviny.sk) – Juhovýchodom USA sa v pondelok v noci prehnali silné búrky, ktoré vyvolali tornáda, vyvracali stromy a ničili domy. Drsné počasie vrátane prudkého vetra a veľkých krúp podľa meteorológov ohrozovalo viac ako 29 miliónov ľudí v regióne.

Mestá na severe štátu Alabama hlásia výpadky elektriny, podľa Národnej meteorologickej služby (NWS) v oblasti potvrdili najmenej tri tornáda. Kancelária šerifa okresu Limestone na pohraničí Alabamy a Tennessee zverejnila fotografie domov, ktorým vietor strhol strechy alebo ich prístavby celé vytrhol zo základov.

Odporúčame:
Študenti v USA si uctili obete streľby na floridskej strednej škole rôznymi spôsobmi

Viaceré cesty sú uzavreté pre popadané elektrické vedenie alebo stromy, uviedla kancelária na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Búrky spôsobili aj vážne škody na strechách budov v areáli Štátnej univerzity v meste Jacksonville.

V mnohých školách v Tennessee a Alabame sa pre búrkovú hrozbu vyučovanie skončilo skôr, informuje agentúra AP. Žiaci aj zamestnanci tak mali možnosť dostať sa domov skôr, ako by ich zastihol živel.

Pre severnú Alabamu a juh Tennessee ešte v pondelok v noci platila výstraha pred tornádami. Rovnaká výstraha začala platiť aj v severnej Georgii, keďže sa búrkové pásmo presúva na východ. Podľa meteorológov je hrozba búrok mimoriadne nebezpečná pre vznik tornád, z ktorých niektoré môžu byť veľmi intenzívne.

Podľa meteorologickej služby by búrky mohli sprevádzať krúpy s priemerom až 7,5 centimetra a vietor by mohol v nárazoch dosahovať až 115 kilometrov za hodinu. Pre Alabamu predstavujú pondelkové búrky prvé drsné počasie v roku.

Viac k témam: Alabama, Georgia, počasie, silné búrky, tornádo, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Štátom Alabama sa prehnalo prvé drsné počasie v roku, silné búrky vyvolali tornáda © SITA Všetky práva vyhradené.

20. marca 2018