Video: Sagan začal Tour tretím miestom, špurt poznačil pád

V sobotu sa začal 103. ročník Tour de France. Peter Sagan sa v závere úvodnej etapy odhodlal k dlhému špurtu, ale napokon ho predbehli Mark Cavendish a Marcel Kittel.SAINTE-MARIE-DU-MONT 2. júla (WebNoviny.sk) – 2. júla (WebNoviny.sk) – Brit Mark Cavendish sa stal víťazom sobotňajšej úvodnej etapy na 103. ročníku cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Mont-Saint-Michel do Utah Beach Sainte-Marie-du-Mont a mala dĺžku 188 km.

VŠETKO O TOUR DE FRANCE

Jazdec tímu Dimension Data zvíťazil v nervóznom špurtérskom finále, okrem nemeckých favoritov Marcela Kittela a Andrého Greipela zdolal aj slovenského majstra sveta Petra Sagana, ktorý stavil na veľmi dlhý špurt a v závere nestačil.

Dvadsaťšesťročný Žilinčan napokon skončil na treťom mieste, druhý bol Kittel. Cavendish vyhral na Tour de France už 27. etapu a po prvý raz v kariére si na seba oblečie žltý dres lídra najslávnejších pretekov na svete. V závere došlo v páde v pelotóne, keď jeden z jazdcov Kaťuše ‚zavadil‘ o bariéru a spolu s ním spadlo niekoľko ďalších cyklistov.

Sagan bodoval aj na prémii

Do prvého úniku tohtoročnej Tour sa spočiatku dostali traja jazdci – Jan Bárta, Paul Voss (obaja Bora-Argon 18) a Leigh Howard (IAM), neskôr ich dostihla dvojica Alex Howes (Cannondale-Drapac), Anthony Delaplace (Fortuneo). Dve horské prémie štvrtej kategórie vyhral Voss a v nedeľňajšej etape bude mať na sebe vrchársky biely dres s červenými bodmi.

Na čele pelotónu pracovali najmä tímy Etixx-QuickStep a Lotto Soudal, ktoré boli hlavnými favoritmi na víťazstvo v etape. Náskok ‚utečencov‘ sa pohyboval na úrovni troch minút. Na 107. kilometri spadol jeden z najväčších ašpirantov na celkové víťazstvo Contador, so zodratým pravým ramenom vysadol naspäť na bicykel a vrátil sa do ‚balíka‘.

Na 119. km čakala na jazdcov rýchlostná prémia v La Haye, ktorú ukoristil Howard. Z pelotónu špurtovali o body všetci rýchli muži, medzi nimi bol aj Peter Sagan, ktorý získal deväť bodov.

Posledných 30 kilometrov bolo nervóznych

Únik už bez Vossa, ktorý sa zaradil do pelotónu, v tej chvíli mal k dobru už len okolo 30 sekúnd. Potom však zaútočil Delaplace a spolu s Howesom sa osamostatnili na čele pretekov. Vybudovali si náskok niečo vyše jednej minúty. Pred hranicou 40 km do cieľa však začal postupne klesať.

Na posledných 30 kilometroch sa začalo jazdiť nervóznejšie, problémy mal Van Garderen, na zemi sa ocitli Araširo (Lampre) a Stetina (Trek). Utečenci vpredu si začali nastupovať, bojovali o ocenenie najagresívnejšieho jazdca dňa. Pelotón im bol v pätách s mankom okolo 20 sekúnd.

V záverečných kilometroch sa už na čele balíka zoraďovali šprintérske tímy a tiež zoskupenia okolo najväčších favoritov na celkové víťazstvo. Snaha úniku sa definitívne skončila päť kilometrov pred páskou. Špurtérske finále otvoril dlhým pokusom Peter Sagan, ale v posledných metroch sa pred neho dostali Kittel aj víťazný Cavendish.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júla 2016