Video: Sagan si vo Švajčiarsku vyjazdil ďalšie pódiové umiestnenie, v závere mu chýbal priestor (aktualizované)

364382_peter sagan 676x442.jpg

aktualizované 11. júna 19:28

GANSINGEN 11. júna (WebNoviny.sk) – Slovák Peter Sagan skončil tretí v pondelkovej 3. etape na cyklistických pretekoch Okolo Švajčiarska zaradených do kalendára WorldTour.

Šprintérska koncovka 182 km dlhej etapy so zvlneným profilom z Oberstammheimu do Gansingenu vyznela pre Taliana Sonnyho Colbrelliho z tímu Bahrain-Merida (4:39:51 h). Druhý na mokrej ceste skončil Kolumbijčan Fernando Gaviria (Quick-Step Floors) a tretí bol Sagan, ktorý mal rýchlosť na víťazstvo, ale chýbal mu manévrovací priestor. Líder tímu Bora-Hangrohe sa nedokázal vtesnať do medzery medzi Colbrelliho a Gaviriu. Saganov starší brat Juraj skončil vo výsledkoch 3. etapy na 116. mieste s mankom 3:56 min na víťaza.

Sagan si udržal piate miesto

Rekordér v počte etapových triumfov na Tour de Suisse (16) Peter Sagan si udržal piatu priečku v celkovej klasifikácii, za lídrom Švajčiarom Stefanom Küngom (BMC Racing) zaostáva o 16 sekúnd. V porovnaní s mankom z nedele 28-ročný Slovák stiahol vďaka bonifikácii za 3. miesto 4 sekundy. Küng vedie s náskokom 3 sekundy pred svojimi tímovými kolegami Belgičanom Gregom van Avermaetom a Austrálčanom Richiem Portem. V bodovacej súťaži si Sagan rovnako udržal 2. miesto.

Prekrásne je toto víťazstvo. Zdolal som skvelých súperov Sagana a Gaviriu, očakával som, že budú v záverečnom šprinte. Vďaka patrí aj môjmu tímu za podporu. Predviedol som dlhý, veľmi dlhý šprint a zafungovalo to rovnako ako na Paríž-Nice pred rokom,“ uviedol Sonny Colbrelli, ktorý si pripísal tretie víťazstvo v tomto roku a dvadsiate v profikariére na ceste.

V úniku dňa sa ocitlo trio z prokontinentálnych tímov Fabien Grellier (Direct Energie), Calvin Watson (Aqua Blue Sport) a Filippo Zaccanti (Nippo-Vini Fantini), po 40 km mali už vyše štvorminútový náskok. Jazdci vpredu sa dostali aj nad 5 minút pred pelotón, ale 50 km pred cieľom to boli už len 3 minúty. V druhej polovici etapy čakalo na cyklistov päť horských prémií tretej kategórie. Približne 60 km pred koncom etapy cyklisti po prvý raz prešli cieľom a pred sebou mali dva okruhy v Gansingene a jeho okolí. Na čele pelotónu vtedy udávali tempo jazdci Bora-Hansgrohe a najmä Maciej Bodnar.

Grellier vyhral prémiu

Tridsaťpäť kilometrov pred cieľom sa náskok utečencov zmenšil na 1:15 min, ale z pelotónu si odskočil dánsky cyklista Christopher Juul Jensen (Mitchelton-Scott), ktorý sa vydal sólovo stíhať trio v úniku. Na vrchole prémie Hagenfirsterstrasse bol prvý Grellier, štvrtý Jensen zaostával o 50 sekúnd. Na začiatku posledného okruhu necelých 30 km pred koncom už za asistencie dažďa bola vpredu len dvojica Grellier – Zaccanti.

Neskôr sa k nim pridal rýchly Jensen, ale 10 km pred cieľom už nemali k dispozícii ani 20 sekúnd. Čoskoro bolo po úniku a na poslednú vrchársku prémiu dňa, tretí prejazd Hagenfirsterstrasse (dĺžka 1,8 km, priemerný sklon 7,8%) 5 km pred cieľom, sa štverala veľká skupina spolu. Petrovi Saganovi sa 6 km pred cieľom nepozdávalo tempo a posunul sa na čelo. Čoskoro mal náskok niekoľkých metrov, ale dostihli ho jazdci Sunwebu na čele s Michaelom Mathewsom. Potom sa odohralo niekoľko útokov, ale 1 km pred cieľom bola početná skupina opäť pohromade. Do záverečného šprintu sa dostalo trio Sonny Colbrelli, Fernando Gaviria a Peter Sagan, Slovák tentoraz nemal šťastie na to, aby rýchle nohy premenil na etapový triumf.

V utorok príde na rad 4. etapa z Gansingenu do Gstaadu (189 km) s vrchárskym záverom.

Okolo Švajčiarska 2018:

3. etapa (Oberstammheim – Gansingen, 182 km):

1. Sonny Colbrelli (Tal.) Bahrain-Merida 4:39:51 h, 2. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Michael Albasini (Švaj.) Mitchelton-Scott, 5. Magnus Cort Nielsen (Dán.) Astana, 6. Michael Matthews (Aus.) Sunweb – všetci rovnaký čas ako víťaz,… 116. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +3:56 min.

Poradie po 3. etape:

1. Stefan Küng (Švaj.) BMC Racing 8:50:15 h, 2. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing, 3. Richie Porte (Aus.) BMC Racing, 4. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing – všetci +3 s, 5. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +16, 6. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +23

Bodovacia súťaž:

1. Calvin Watson (Aus.) Aqua Blue Sport 19 bodov, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 18, 3. Fernando Gaviria (Kol.) Quick-Step Floors 16

Viac k témam: cyklistika, Okolo Švajčiarska, Peter Sagan
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Sagan si vo Švajčiarsku vyjazdil ďalšie pódiové umiestnenie, v závere mu chýbal priestor (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

11. júna 2018