Video: Protest žltých viest v Paríži opäť sprevádzali násilnosti, demonštranti zapálili niekoľko áut

402442_france_protests_43213 14cab7d9403141fb8bca16d72887685e 676x451.jpg

PARÍŽ 9. februára (WebNoviny.sk) – Vo Francúzsku sa po trinásty víkend konali protesty žltých viest, ktoré v Paríži znova sprevádzali násilnosti. Jeden protestujúci utrpel vážne poranenie ruky, keď polícia zakročila proti demonštrantom, ktorí sa pokúsili vtrhnúť do budovy Národného zhromaždenia.

Muž prišiel o štyri prsty

Polícia uviedla, že tento demonštrant, ktorý je v súčasnosti v nemocnici, prišiel o štyri prsty, ale nepotvrdila správy francúzskych médií, že mu v ruke explodoval granát.

Polícia sa pokúsila rozohnať demonštrantov obuškami aj slzným plynom, niektorí protestujúci zase na členov poriadkovej polície hádzali odpad. Keď demonštranti postupovali mestom, tiež zapaľovali autá, motorky a odpadkové koše.

Dokonca zapálili aj protiteroristické vojenské auto, čo „znechutilo“ ministra vnútra Christophea Castanera, ktorý na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že je to „neúnosný“ útok.

Podpora v Lotyšsku

Počas nepokojov polícia zatkla 31 demonštrantov. Ministerstvo vnútra uviedlo, že s sobotňajšie protesty boli značne menšie ako tie minulotýždňové.

Hnutie žltých viest, ktoré protestuje proti ekonomickej politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, za uplynulé tri mesiace priviedlo do ulíc tisícky ľudí.

V sobotu ho podporili aj aktivisti v Lotyšsku, ktorí sa zišli pred francúzskym veľvyslanectvom v Rige a okrem spolupatričnosti s Francúzmi vyjadrili aj vlastné požiadavky na lepšie životné štandardy. Aktivisti mávali lotyšskými vlajkami a skandovali rôzne slogany, ako napríklad „Francúzi sa zobudili, zatiaľ čo Lotyši stále spia“.

Viac k témam: hasiči, polícia, protest „Žltých viest“
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Protest žltých viest v Paríži opäť sprevádzali násilnosti, demonštranti zapálili niekoľko áut © SITA Všetky práva vyhradené.

9. februára 2019