Video: Priehrada v Keni sa pretrhla, voda s bahnom strhla stovky domov a zahynulo množstvo ľudí

374908_aptopix_kenya_weather_50363 918141f100f74f67b6046a2c94798605 1 676x448.jpg

NAIROBI 10. mája (WebNoviny.sk) – Počet obetí pretrhnutia priehrady v kenskom meste Solai v okrese Nakuru stúpol na najmenej 38. Oznámil to šéf policajného zboru v meste Rongai Joseph Kioko. „Našli sme 38 tiel a mnoho ľudí je nezvestných. Je to katastrofa,“ uviedol.

Kenský Červený kríž a okresné tímy pre riešenie katastrof informovali, že zatiaľ zachránili a previezli do nemocnice do 40 osôb. Záchranné práce na mieste naďalej pokračujú. Počet obetí sa môže ešte zvýšiť.

Tisícky ľudí zostalo bez domova

Kioko uviedol, že voda z priehrady Patel so sebou strhla stovky domov v susedstve vrátane rozsiahlej farmy Nyakinyua, ktorá s vodnou nádržou susedí. Šéf okresnej polície Gideon Kibunja, ktorý vedie vyšetrovanie, uviedol, že voda a bahno so sebou stiahli takmer celú dedinu. Ako informuje spravodajský portál BBC, údajne vyše dvetisíc ľudí zostalo bez domova.

Podľa kenských predstaviteľov sa voda a bahno z nádrže zaplavili domy v okruhu dvoch kilometrov. Pretrhnutie priehrady spôsobilo veľké škody, ich rozsah ale zatiaľ nie je známy. „Voda spôsobila obrovskú skazu ako na životoch, tak na majetku. Rozsah škôd zatiaľ nie je stanovený,“ vyjadril sa guvernér okresu Nakuru Lee Kinyanjui.

Prostredníctvom vyhlásenia ubezpečil miestnych obyvateľov, že sa úrady pokúsia urobiť čo je v ich silách, aby „priviedli postihnuté rodiny do bezpečia a pomohli im dostať lekársku starostlivosť“. Na miesto nešťastia by mal vo štvrtok pricestovať minister vnútra Fred Matiangi, píše tlačová agentúra AP.

Steny nádrží podľahli množstvu vody

Priehrada Patel v Solai, ktoré sa nachádza 190 kilometrov severozápadne od Nairobi, je jednou z troch vodných nádrží patriacich miestnemu farmárovi, ktorý v oblasti vo veľkom podniká. Jej steny údajne podľahli veľkému množstvu vody, ktorá sa nahromadila po silných dažďoch, ktoré krajinu sužujú.

Ako uviedol tamojší korešpondent BBC Ferdinand Omondi, miestni predstavitelia momentálne zisťujú, či mal farmár na vybudovanie spomínaných priehrad licenciu. Dôvodom sú obavy o stav ďalších dvoch, ktoré sú údajne tiež plné.

S obeťami pretrhnutej priehrady už stúpol počet mŕtvych v dôsledku povodní vyvolaných prudkými dažďami na takmer 170. Podľa vládnych informácií povodne vysídlili v celej krajine najmenej 225 436 ľudí. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Keňa, povodne, vodné nádrže, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Priehrada v Keni sa pretrhla, voda s bahnom strhla stovky domov a zahynulo množstvo ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

10. mája 2018