Video: Peter Sagan finišoval štvrtý a udržal žltý dres

Tretia etapa Tour de France merala 223,5 kilometra a viedla z Granville do Angers.ANGERS 4. júla (WebNoviny.sk) – Tretia etapa na 103. ročníku cyklistickej Tour de France sa stala korisťou Brita Marka Cavendisha. Pondelková tranzitná etapa z Granvillu do Angers merala 223,5 km a podľa očakávania sa v jej koncovke odohral šprintérsky záver, ktorý sa skončil tesným víťazstvom Cavendisha z tímu Dimension Data pred Nemcom Andrém Greipelom (Lotto Soudal).

VŠETKO O TOUR DE FRANCE

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretej etapy Tour de France

Slovenský cyklista Peter Sagan finišoval štvrtý, keď tesne prehral súboj o tretie miesto s Francúzom Bryanom Coquardom (Direct Energie). Sagan si udržal žltý dres lídra priežnej celkovej klasifikácie, ale na čele bodovacej súťaže o zelený dres ho vystriedal Cavendish. Skvelý britský špurtér si pripísal 28. etapové víťazstvo na „Starej dáme“, druhé v tejto edícii pretekov.

ONE MORE CAV !!! #TDF2016 pic.twitter.com/qxazvA6AJi— Le Tour de France (@LeTour) 4. júla 2016

Skvelý britský špurtér si pripísal 28. etapové víťazstvo na „Starej dáme“, čím sa v historických tabuľkách vyrovnal legendárnemu Francúzovi Bernardovi Hinaultovi. Pre Cavendisha je to druhé prvenstvo v tejto edícii pretekov, tešil sa aj v úvodnej etape. Až siedmy v pondelok skončil jeden z favoritov Marcel Kittel z Etixxu-QuickStep. V utorok je na programe vôbec najdlhšia etapa Tour de France, cyklisti absolvujú 237,5 km medzi mestami Saumur a Limoges.

„Obyčajne viem, keď vyhrám alebo nie. Keď som preťal cieľovú čiaru, mal som pocit, že som to zvládol, ale stať sa mohlo všeličo. Vedel som, že musím zaútočiť zozadu. Chcel som byť za kolesom Greipela pred záverečným šprintom. Z víťazstva mám veľkú radosť, moji tímoví kolegovia boli fenomenálni. Je to skvelé pre Dimension Data. Prišli sme sem, aby na nás boli naši sponzori hrdí,“ povedal Cavendish podľa letour.fr.

OFFICIEL: @MarkCavendish remporte l'étape sur le fil / @MarkCavendish wins! #TDF2016 pic.twitter.com/ttnTb5TeAj— Le Tour de France (@LeTour) 4. júla 2016

Pelotón sa nikam neponáhľal

Pondelok bol na Tour de France dôležitým dňom pre slovenskú cyklistiku, Peter Sagan na sebe niesol po prvý raz žltý dres lídra pretekov. Cyklisti pristúpili k druhej najdlhšej etape na trase 103. ročníka uvoľnene. Do úniku vyštartoval atypicky len jeden jazdec – Armindo Fonseca z tímu Fortuneo-Vital Concept a utvoril si 11-minútový náskok.

Na jedinej horskej prémii štvrtej kategórie Côte de Villedieu-les-Poeles (1,5 km, 4,4%) si pripísal jeden bod do vrchárskej súťaže. Jazdci v balíku neskôr trochu pridali a výsledkom bolo skresanie manka na úroveň trochu minút, ale po občerstvovacom úseku odstup opäť narástol.

Pelotón sa po dvoch predchádzajúcich náročných dňoch nikam neponáhľal, priemerná rýchlosť bola len 33 km/h. V balíku panovala priateľská atmosféra, viacerí jazdci medzi sebou diskutovali a usmievali sa. Na čele sa objavoval aj Peter Sagan – v žltom drese lídra ho bolo dobre vidieť.

Kľúčová bola pravouhlá zákruta 300 metrov pred cieľom

Približne 90 km pred cieľom ušiel aj druhý francúzsky jazdec Thomas Voeckler (Direct Énergie), pelotón tomu stále nevenoval pozornosť.

Po ďalších desiatich kilometroch sa už na čele hlavnej skupiny začali objavovať tímy Tinkoff, Lotto Soudal a Etixx-QuickStep. Dôležitá situácia aj z pohľadu Petra Sagana prišla 52,5 km pred cieľom na rýchlostnej prémii v Bouillé-Ménard. Prvé dve miesta (20 a 17 bodov) ukoristil únik, súboj o tretiu pozíciu a 15 bodov vyhral Marcel Kittel, Sagan ich získal 11.

Pelotón mal po šprinte na utečencov manko menej ako minútu, s blížiacim sa záverom sa odstup postupne čoraz viac zmenšoval. Cyklisti v úniku bojovali, ale ich snaha sa skončila 8 km pred páskou. Blížilo sa veľké finále, šprintérske tímy už formovali vláčiky pre svojich lídrov.

Kľúčová bola pravouhlá zákruta 300 metrov pred cieľom, po nej nechýbal vpredu ani Peter Sagan, ale o víťazstvo si to rozdali André Greipel s Markom Cavendishom. Z veľmi tesného víťazstva sa napokon tešil britský rýchlik.

Výsledky – Tour de France 2016:

3. etapa (Granville – Angers, 223,5 km):
1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 5:59:54 h, 2. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal, 3. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie, 4. Peter Sagan (SR) Tinkoff, 5. Edward Theuns (Belg.) Trek-Segafredo, 6. Sondre Holst Enger (Nór.) IAM Cycling – všetci rovnaký čas

Priebežné celkové poradie po 3. etape (žltý dres):
1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 14:34:36 h, 2. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx-QuickStep +8 s, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +10, 4. Christopher Froome (V. Brit.) Sky, 5. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin, 6. Nairo Quintana (Kol.) Movistar – všetci +14

Bodovacia súťaž (zelený dres):
1. Mark Cavendish (V. Brit.) Dimension Data 123 bodov, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff 116, 3. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal 79, 4. Marcel Kittel (Nem.) Etixx-QuickStep 77, 5. Bryan Coquard (Fr.) Direct Énergie 52, 6. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 40

Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodmi):
1. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo 4 body, 2. Paul Voss (Nem.) Bora-Argon 18 2, 3. Armindo Fonseca (Fr.) Fortuneo-Vital Concept 1

Súťaž jazdcov do 25 rokov (biely dres):
1. Julian Alaphilippe (Fr.) Etixx-QuickStep 14:34:44 h, 2. Wilco Kelderman (Hol.) LottoNL-Jumbo, 3. Adam Yates (V. Brit.) Orica-BikeExchange, 4. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin – všetci +6 s

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. júla 2016