Video: Mohorič triumfoval v 10. etape Gira d´Italia, Yates si pohodlne udržal ružový dres

375394_italy_giro_cycling_98499 fe62bdef26534ec9841729aa9d28c5b2 676x470.jpg

GUALDO TADINO 15. mája (WebNoviny.sk) – Slovinec Matej Mohorič sa stal víťazom utorkovej 10. etapy na cyklistických pretekoch Grand Tour Giro d’Italia. Jazdec tímu Bahrain-Merida triumfoval v najdlhšej etape tohtoročnej 101. edície s dĺžkou 239 km, štartovalo sa v Penne a 23-ročný Mohorič vo finiši dvojčlenného úniku v Gualdo Tadino zdolal Nemca Nica Denza vo farbách Ag2r La Mondiale.

Špurt pelotónu s mankom 34 sekúnd vyhral írsky cyklista zoskupenia Bora-Hansgrohe Sam Bennett. Rodák z mesta Kranj Mohorič dosiahol piate profesionálne víťazstvo v kariére, po minuloročnom prvenstve na Vuelte druhé na podujatí Grand Tour.

Katastrofa pre prenasledovateľa lídra

Utorková etapa bola katastrofou pre doterajšieho druhého muža priebežného celkového poradia Estebana Chavesa z družstva Mitchelton-Scott. Talentovaný Kolumbijčan sa vytrápil už na začiatku etapy v prvom stúpaní a postupne nabral až 15-minútové manko. Ružový dres lídra si pohodlne udržal Chavesov britský tímový kolega Simon Yates.

Už hneď v úvode etapy čakal na jazdcov najťažší kopec dňa Fonte della Creta s dĺžkou 15,7 km a priemerným sklonom 5,8 % a v pelotóne sa očakávala veľká aktivita. Tieto predpovede sa potvrdili a na čele sa sformovala skupina 13 jazdcov. Ich snaženie trvalo prechod dvoch stúpaní a prekonanie jednej šprintérskej prémie. Kým na oboch vrcholoch bral najviac bodov Giulio Ciccone z tímu Bardiani-CSF, v šprinte uspel Davide Ballerini (Androni-Sidermec-Bottecchia). Únik postupne slabol a posledným cyklistom, ktorého pelotón pohltil, bol Tony Martin z Kaťuše 146 km pred koncom. Líder priebežného poradia Yates potom triumfoval na druhej šprintérskej prémii a pripísal si tri bonifikačné sekundy.

https://www.youtube.com/watch?v=SGirxauIwFc

Vysoké tempo pelotónu

Po tejto udalosti pelotón zvoľnil, čo bolo živnou pôdou na vytvorenie ďalšieho úniku. Využil to Marco Frapporti zo zoskupenia Androni a 55 km pred páskou mal pred pelotónom náskok dve a pol minúty. Tempo pelotónu však bolo vysoké a dopredu vypálili Davide Villella (Astana) a Matej Mohorič (Bahrain-Merida). Tí ešte pred koncom posledného stúpania dostihli Frapportiho a víťazstvo v horskej prémii si pripísal Mohorič. Slovinec sa potom v zjazde odpútal od Villellu, ktorého dostihol Nico Denz (Ag2r). Na rovine sa Mohorič s Denzom spojili, 10 km pred koncom mali pred hlavnou skupinou náskok 1:06 min. To im napokon stačilo a z prvenstva sa tešil Mohorič.

Stredajšia 156 km dlhá 11. etapa povedie z Assisi do Osima, pričom v posledných 5 km čaká jazdcov aj krátky úsek pavé a terén sa v určitých miestach zdvihne aj o 16 %.

Giro d’Italia 2018

10. etapa (Penne – Gualdo Tadino, 239 km):

1. Matej Mohorič (Slovin.) Bahrain-Merida 6:04:52 h, 2. Nico Denz (Nem.) Ag2r La Mondiale – rovnaký čas, 3. Sam Bennett (Ír.) Bora-Hansgrohe, 4. Enrico Battaglin (Tal.) LottoNL-Jumbo, 5. Davide Ballerini (Tal.) Androni-Sidermec-Bottecchia, 6. Mads Würtz (Dán.) Kaťuša-Alpecin – všetci +34 s

Viac k témam: cyklistika, Giro d´Italia
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Mohorič triumfoval v 10. etape Gira d´Italia, Yates si pohodlne udržal ružový dres © SITA Všetky práva vyhradené.

15. mája 2018