Video: Druhý pokus bol úspešný. Štart Sojuzu videl aj Putin

Štart rakety Sojuz-2.1a. nesúcej na obežnú dráhu Zeme tri družice – Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218 – sa mal pôvodne uskutočniť už o deň skôr. Pre technickú poruchu ho však museli odložiť, a to len 90 sekúnd pred plánovaným termínom vypustenia. BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Bezposádková raketa Sojuz v stredu o 3:01 SELČ úspešne odštartovala z nového ruského kozmodrómu Vostočnyj ležiaceho v Amurskej oblasti pri čínskych hraniciach. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos a tiež ruské médiá.

Štart rakety Sojuz-2.1a nesúcej na obežnú dráhu Zeme tri družice – Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218 – sa mal pôvodne uskutočniť už o deň skôr. Pre technickú poruchu ho však museli odložiť, a to len 90 sekúnd pred plánovaným termínom vypustenia.

Odloženie štartu rakety znepokojilo aj ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pricestoval na Vostočnyj, aby túto, podľa slov ruských médií historickú, udalosť sledoval. Po neúspešnom štarte nariadil Putin zvýšenie úrovne ruského vesmírneho programu. Zdôraznil však, že napriek istým problematickým stránkam je Rusko stále svetovým lídrom v mnohých aspektoch vesmírnych technológií, napríklad v počte štartov rakiet. Porucha, ktorá znemožnila pôvodne plánovaný štart, sa podľa Putinových slov týkala rakety a nie odpaľovacieho zariadenia.

Nový kozmodróm Vostočnyj má zaistiť Rusku, aby nebolo úplne odkázané na využívanie Bajkonuru, ležiaceho na území susedného Kazachstanu. Vostočnyj má byť prvou civilnou základňou na odpaľovanie rakiet na území Ruskej federácie. Rozvoj ruského vesmírneho programu je kľúčovou súčasťou Putinovho plánu na obnovenie vojenskej a technologickej dominancie Ruska po úpadku v postsovietskom období.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016