Veľká väčšina Francúzov si želá, aby Británia zostala v EÚ

V Británii sa bude 23. júna konať referendum o tom, či si občania želajú zostať súčasťou 28-člennej únie.PARÍŽ 23. apríla (WebNoviny.sk) – Veľká väčšina Francúzov si želá, aby Británia zostala v Európskej únii. Ukázal to dnes zverejnený prieskum verejnej mienky inštitútu BVA. Až 60 percent opýtaných vo Francúzsku pritom očakáva negatívne dôsledky pre Britov, ak z únie odídu.

Približne 58 percent francúzskych respondentov uviedlo, že Británia by mala zostať v EÚ, čo je nárast o dve percentá v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom z februára. Okolo 40 percent opýtaných Francúzov si želá odchod Británie z EÚ, čo je pokles o dve percentá.

Brexit by mal negatívne dôsledky pre Európsku úniu, myslí si 54 opýtaných. Približne 43 percent Francúzov zastáva názor, že by to mohlo mať negatívny dopad na Francúzsko – 21 percent predpokladá pozitívny dopad a 35 percent vôbec žiadny. Sedem z desiatich Francúzov má o Británii „dobrú mienku“ a 58 percent si myslí, že ich sused na druhej strane Lamanšského prielivu je pre EÚ prínosom. Prieskum urobil francúzsky inštitút BVA pre spoločnosť Orange a televíziu iTele.

V Británii sa bude 23. júna konať referendum o tom, či si občania želajú zostať súčasťou 28-člennej únie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. apríla 2016