Vedci našli najstaršie figurálne tetovania na svete, boli na múmiách starých tisícky rokov

368853_tet mumia 676x320.jpg

BRATISLAVA 1. marca (WebNoviny.sk) – Vedci objavili na dvoch päťtisíc rokov starých múmiách z Egypta najstaršie figurálne tetovania na svete. Sú nimi divý býk, paovca hrivnatá a esovité motívy, ktoré zdobia ostatky muža a ženy zo starovekého mesta Gebelein, ktoré má v zbierke Britské múzeum.

Odborníci, ktorí múmie preskúmali pomocou počítačovej tomografie, rádiokarbónovej metódy datovania a skenovania infračerveným žiarením, o svojich nálezoch informovali v odbornom časopise Journal of Archaeological Science.

Symboly moci a sily

Muž a žena z Gebeleinu žili v období medzi rokmi 3351 a 3017 pred naším letopočtom, krátko pred zjednotením Egypta prvým faraónom, ktoré nastalo v roku 3100 pred naším letopočtom. Mužskú múmiu, ktorá patrí medzi najzachovalejšie na svete, archeológovia objavili pred zhruba 100 rokmi.

Odporúčame:
Najväčší nárast teplôt hrozí Viedni a Prahe, klimatológovia predpovedajú častejšie suchá

Podľa výsledkov skorších výskumov mal ryšavé vlasy, 18 až 21 rokov a zomrel na bodnú ranu v chrbte, čo naznačuje, že ho zrejme zabili. Tetovania býka a paovce našli na jeho pravom ramene po infračervenom skenovaní a podľa odborníkov mohli predstavovať symboly moci a sily.

Na pravom ramene ženskej múmie objavili vedci sériu štyroch esovitých motívov. Tie by mohli predstavovať zahnuté palice, obušky či kliešte používané pri rituálnych tancoch.

V Afrike sa tetovalo omnoho skôr

Objav vyvrátil viacero teórií. Doteraz sa predpokladalo, že tetovania mohli mať len ženy. Podľa skorších odhadov sa tiež v Afrike začalo tetovať až tisíc rokov neskôr.

Odporúčame:
Vedci menia názor na Neandertálcov, podľa výskumu sa venovali umeniu

„Práve teraz sme získali nové náhľady do životov týchto pozoruhodne zachovalých jedincov. Neuveriteľne, vo veku vyše päťtisíc rokov, posúvajú dôkazy o tetovaní v Afrike o milénium,“ uviedol jeden z vedúcich výskumu a kurátor biologickej antropológie v Britskom múzeu Daniel Antoine.

Doteraz najstarším zachovalým príkladom tetovaní boli tie, ktoré objavili na alpskej múmii Ötzim, ktorý žil v období medzi 3370 až 3100 rokov pred naším letopočtom. Jeho tetovania sú však geometrické a pozostávajú z vodorovných a zvislých čiar.

Viac k témam: Afrika, Egypt, múmie, tetovanie, zaujímavosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Vedci našli najstaršie figurálne tetovania na svete, boli na múmiách starých tisícky rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2018