Väznený režisér Sencov už dva mesiace odmieta potravu, jeho matka požiadala Putina o milosť

369810_russia_putins_campaign_photo_gallery_82148 90c37c3aaa51415b88f18362709d7e20 676x451.jpg

MOSKVA 13. júla (WebNoviny.sk) – Matka väzneného režiséra Oleha Sencova, ktorý takmer dva mesiace odmieta prijímať potravu, požiadala ruského prezidenta Vladimira Putina o milosť pre svojho syna.

Sencov je hlasným odporcom ruskej anexie Krymu, kde sa narodil. Ruský vojenský súd ho v roku 2015 uznal vinným zo sprisahania s cieľom spáchať teroristické činy a odsúdil ho na 20 rokov väzenia. Režisér obvinenia odmieta a v polovici mája začal držať protestnú hladovku.

Odporúčame:
Vladimir Putin vracia úder Európskej únii, predĺžil sankcie voči Západu

V liste napísanom na 42. narodeniny režiséra Ljudmila Sencovová požiadala Putina, aby sa zľutoval a udelil jej synovi milosť. List zverejnila v piatok liberálna rozhlasová stanica Echo Moskvy. Sencovová v liste uviedla, že jej syn nikoho nezabil, vo väzení už strávil štyri roky a chýba svojim deťom. Ruského prezidenta vyzvala, aby „mu nezničil život a život jeho blízkych“.

Odsúdenie režiséra sa vo všeobecnosti považuje za odvetu za jeho názory. Ukrajinské úrady a umelecké kruhy dlhodobo žiadajú jeho prepustenie.

Viac k témam: Oleh Sencov, súd, väzenie, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Väznený režisér Sencov už dva mesiace odmieta potravu, jeho matka požiadala Putina o milosť © SITA Všetky práva vyhradené.

13. júla 2018