V Ženeve sa po siedmy raz pokúsia ukončiť vojnu v Sýrii, mierové rozhovory prebiehajú aj v Astane

ŽENEVA 10. júla (WebNoviny.sk) – V Ženeve sa v pondelok začalo nové kolo sýrskych mierových rozhovorov pod záštitou OSN. „Budeme veľmi tvrdo pracovať,“ uviedol osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura pred začiatkom rokovaní. Na úvod sa De Mistura stretol s delegáciou sýrskej vlády.

Odporúčame:
Sýrska armáda vyhlásila dočasné prímerie, dôvodom však nie sú mierové rozhovory

Cieľom nového kola nepriamych rozhovorov, v poradí už siedmeho medzi sýrskymi vládnymi predstaviteľmi a lídrami opozície, je pokúsiť sa nájsť východisko z nekončiacej občianskej vojny v krajine. Doterajšie úsilie neprinieslo hmatateľné výsledky.

Aktuálne rokovania v Ženeve sa konajú paralelne s rozhovormi v kazašskej Astane, ktoré vedú Rusko, Irán a Turecko. Sú tiež v čase prvého celého dňa prímeria na juhu Sýrie, ktoré minulý týždeň vyrokovali Spojené štáty, Rusko a Jordánsko. Porušovanie prímeria hlásia zatiaľ iba ojedinele.

Odporúčame:
Asadov režim pripravuje v Sýrii ďalší chemický útok, varuje Pentagon

Ženevské rokovania by mali trvať do konca týždňa. Okrem iného majú zabezpečiť dodávky humanitárnej pomoci, ako aj plán pre povojnovú Sýriu.

Tamojšia vláda naďalej odmieta diskutovať o odchode prezidenta Baššára al-Asada. Zničujúca vojna v Sýrii vyhnala od roku 2011 zo svojich domovov už polovicu tamojšieho obyvateľstva, pričom asi 400-tisíc ľudí pripravila o život.

Viac k témam: mierové rozhovory, vojna v Sýrii
Zdroj: Webnoviny.sk – V Ženeve sa po siedmy raz pokúsia ukončiť vojnu v Sýrii, mierové rozhovory prebiehajú aj v Astane © SITA Všetky práva vyhradené.

10. júla 2017