V Turecku zabíjal výbuch, nálož bola uložená v aute

Výbuch nálože si vyžiadal najmenej tri obete na životoch a ďalších 45 zranených. Auto naložené výbušninami narazilo do policajného vozidla.ISTANBUL 10. mája (WebNoviny.sk) – Najmenej tri obete na životoch a ďalších 45 zranených si v utorok vyžiadal výbuch nálože v aute, ktoré narazilo do policajného vozidla v prevažne kurdskom meste Diyarbakir na juhovýchode Turecka. S odvolaním sa na vyhlásenie tamojších úradov a svedkov o tom informovala agentúra Reuters.

Policajné vozidlo podľa slov kancelárie tamojšieho guvernéra prevážalo osoby podozrivé z terorizmu patriace k zakázanej povstaleckej Strane kurdských pracujúcich (PKK), uviedla agentúra BNO News. Medzi zranenými je 12 policajtov a päť prevážaných väzňov. Dôvodom útoku mohli byť – podľa zdroja z tureckých bezpečnostných zložiek – domnienky, že prevážané osoby boli informátormi vlády, uvádza Reuters.

Militantná PKK vedie na území Turecka už tri desaťročia povstanie za účelom dosiahnutia väčšej autonómie pre tureckých Kurdov. PKK považuje Ankara za teroristickú organizáciu, na podobný zoznam ju zaradili tiež USA i Európska únia.

V častiach Diyarbakiru ako aj viacerých miest ležiacich v blízkosti sýrskych hraníc prebiehajú od vlaňajšieho júla, keď sa v oblasti opäť rozhoreli strety medzi bezpečnostnými silami a kurdskými povstalcami, intenzívne bezpečnostné operácie.

Pri vzájomných stretoch boli odvtedy podľa oficiálnych údajov tureckých úradov usmrtené už stovky vojakov a policajtov a tiež tisíce bojovníkov z PKK. Opozičné strany hovoria aj o približne 500 obetiach z radov civilistov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. mája 2016