V Poľsku sa začne cvičenie NATO Brilliant Jump 2016

Cieľom cvičenia je nácvik rýchleho presunu veľkého objemu techniky a síl na miesto konfliktu. Varšava 16. mája (WebNoviny.sk) – Prvých 200 vojakov síl veľmi rýchlej reakcie NATO (VJTF) sa v pondelok letecky presunulo zo Španielska do Poľska, kde sa v utorok začne aktívna fáza vojenského cvičenia Brilliant Jump 2016. Informoval o tom dnes poľský spravodajský portál Polska Zbrojna.

Na letisko vo Vroclave očakávajú ešte ďalších približne 1500 amerických vojakov a do prístavu v Štetíne bude loďami dopravená vojenská technika z Británie a zo Španielska. Cvičenie sa bude konať na polygónoch Žagaň-Šwientoszów na západe Poľska. Cieľom cvičenia je nácvik rýchleho presunu veľkého objemu techniky a síl na miesto konfliktu.

Sily veľmi rýchlej reakcie (Very High Readiness Joint Task Force), známe aj ako Spearhead Force, sú novou štruktúrou v rámci NATO, ktorá vznikla na základe rozhodnutia summitu aliancie vo Walese v roku 2014. Úlohou tejto formácie je schopnosť do 48 hodín sa presunúť do dejiska vojenskej či humanitárnej krízy kdekoľvek na svete.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. mája 2016